• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
11

روانشناسی رنگ‌ها؛ در هر موقعیتی چه رنگ لباسی به تن کنیم؟

  • کد خبر : 14596
  • 27 فروردین 1402 - 10:19
روانشناسی رنگ‌ها؛ در هر موقعیتی چه رنگ لباسی به تن کنیم؟
سیناخبر- رنگ ها می توانند پیام‌های متفاوتی را به افراد منتقل کنند، پس بهتر است در انتخاب رنگ لباس در مکان‌های مختلف دقت کنیم.

بسیاری از افراد در انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه‌های شغلی با مشکل رو به رو هستند. در اغلب موارد آن‌ها لباسی به تن می‌کنند که به نظر خودشان با آن عالی می‌شوند. اما این همیشه شیوه‌ی مناسبی برای انتخاب لباس نیست، چرا که هر رنگ لباسی که انتخاب می‌کنید پیام خاصی را به اطرافیان تان می‌رساند.

۱- کسانی که مشکی به تن می‌کنند باهوش‌تر به نظر می‌رسند

مشکی رنگ تجمل و پختگی است. این رنگ یک حس ویژه بودن و جدیت ساطع می‌کند. بر اساس تحقیقات، رنگ مشکی از نظر دیگران نشانه‌ی اعتبار، قدرت، جدیت و هوش بالا تلقی می‌شود. اما از آنجایی که رنگ مشکی در بسیاری از فرهنگ‌ها تداعی گر عزا و غم نیست هست، بهتر است پوشش خود را سر تا پا مشکی انتخاب نکنید، چرا که ظاهر تان را بیش از حد رسمی می‌کند. به علاوه، دانشمندان می‌گویند مردانی که رنگ مشکی به تن می‌کنند پرخاشگرتر به نظر می‌رسند.

۲- کسانی که سفید به تن می‌کنند معتبر به نظر می‌رسند

رنگ سفید نماد پاکی و سادگی است. اما اگر از سر تا پا سفید به تن کنید، ممکن است این حس را در دیگران ایجاد کند که فردی غیر قابل دسترس، سرد و مایل به کمال گرایی هستید. به گفته‌ی روانشناسان رنگ سفید می‌تواند نشانه‌ی صداقت و خلوص هم تلقی شود.

استفاده از رنگ سفید کمک می‌کند از خود تصویر فردی منظم و برخوردار از قدرت تصمیم گیری بسازید. از آنجایی که این رنگ حس تازگی و کمال هم می‌دهد، برای معرفی یک پروژه‌ی جدید یا جلسه‌ای که در آن قصد ارائه‌ی ایده‌های خلاقانه دارید، بهتر است رنگ سفید به تن کنید.

۳- کسانی که آبی به تن می‌کنند قابل اعتماد و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسند

به گفته‌ی دانشمندان، طیف‌های تیره‌ی آبی اثری آرامش بخش دارند؛ بنابراین اتفاقی نیست که شرکت‌های هواپیمایی اغلب از این رنگ برای یونیفرم کارکنان خود استفاده می‌کنند. رنگ آبی تداعی گر هوش، اعتما، اثربخشی و آرامش نیز هست.

این رنگ می‌تواند انتخابی مناسب برای لباس‌های اداری باشد و اغلب در جلسات مهم نیز دیده می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید متعهد و قابل اعتماد به نظر برسید استفاده از رنگ آبی در پوشش خود برای مصاحبه‌های شغلی یا محل کار همیشه انتخاب مناسبی است.

۴- رنگ زرد بیشتر اوقات روحیه بخش است

بر اساس تحقیقات، رنگ زرد باعث افزایش تولید هورمون شادی بخش سروتونین در مغز، افزایش سرعت سوخت و ساز بدن و بالا رفتن روحیه می‌شود. این رنگ تمرکز را هم بیشتر می‌کند و به همین خاطر است که در علائم راهنمایی و رانندگی و تبلیغات زیاد از آن استفاده می‌شود. این رنگ گرم و شادی بخش حس خوشی و بازیگوشی می‌دهد و برای افراد فعال مناسب است.

با این حال، استفاده‌ی زیاد از رنگ زرد در پوشش می‌تواند باعث اضطراب، نگرانی و دلهره شود، به خصوص در کسانی که به خودی خود مضطرب هستند. استایلیست‌ها توصیه می‌کنند اگر قصد تحت تأثیر قرار دادن مردان را دارید، از پوشیدن رنگ زرد خودداری کنید، چون این رنگ را اغلب سطح پایین و ساده لوحانه می‌دانند.

۵- بنفش رنگ اصالت، جاه و مقام و عدم انطباق است

در گذشته، بنفش رنگ کسانی بود که از ثروت و قدرت برخوردار بودند. این رنگ بعد‌ها تداعی گر رمز و راز و چیز‌های فانتزی شد. اگر می‌خواهید شخصی قوی، کاریزماتیک و توانمند به نظر برسید، رنگ بنفش انتخابی عالی است. این رنگ جایگزین مناسبی هم برای مشکی است، چرا که رنگ نسبتاً خلاقانه تری است.

آیا بنفش رنگ مناسبی برای مصاحبه‌های شغلی است؟ بله، اگر متقاضی یک پست مدیریتی در یک محیط خلاقانه هستید و می‌خواهید ثروتمند و هنرمند به نظر برسید. اگر بنفش رنگ غالب پوشش تان باشد، احتمال پذیرفته شدن وام تان یا آماده سازی سریع‌تر سفارش تان در یک رستوران گران قیمت بیشتر می‌شود. با این حال، اگر برای کارفرمای احتمالی تان، انعطاف پذیری، تعهد و تواضع مهم باشد، بهتر است از استفاده از این رنگ در پوشش خود پرهیز کنید.

۶- اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید قرمز بپوشید

رنگ قرمز همیشه توجه را به خود جلب می‌کند و ضربان قلب را بالا می‌برد. تحقیقات نشان داده مردان از زنانی که لباس قرمز رنگ به تن دارند سؤالات شخصی بیشتری می‌پرسند. علاوه بر این، روانشناسان پی بردند مردان به پیشخدمت‌های زنی که رژلب قرمز می‌زنند انعام بیشتری می‌دهند. اگر می‌خواهید هر زمان که وارد جمعی شدید همه‌ی توجه‌ها را به خود جلب کنید، از رنگ قرمز استفاده کنید.

اگر می‌خواهید جسور، جذب و با اعتماد به نفس به نظر برسید، قرمز بپوشید. اگر می‌خواهید به قرار عاشقانه بروید و قلب مردی تسخیر کنید، یک لباس قرمز رنگ برای خود انتخاب کنید؛ و اگر می‌خواهید به همکاران خود انگیزه‌ی دهید تا برای دستیابی به دستاورد‌های تازه تلاش کنند، از رنگ قرمز بهره ببرید. اما بهتر است در مصاحبه‌های شغلی از پوشیدن این رنگ خودداری کنید، چون برخی مسئولان استخدام تمایلی به استخدام کسانی با چنین شخصیت پر شر و شوری ندارند.

۷- برای مصاحبه‌های شغلی قهوه‌ای نپوشید

یک شرکت آنلاین که در زمینه‌ی ساخت رزومه‌های موفق فعالیت می‌کند یک بار نظرسنجی‌ای عمومی انجام داد. پرسش این شرکت از مردم این بود که در مصاحبه‌های شغلی موفق خود چه رنگ لباسی به تن داشتند. این نظرسنجی نشان داد کسانی که رنگ قهوه‌ای داشتند در میان افرادی که مصاحبه‌ی شغلی موفقی داشتند در اقلیت بودند. اما قهوه‌ای رنگ ثبات و امنیت است و حس تعهد به ارزش‌های سنتی، تاب آوری و قابل اعتماد بودن می‌دهد. با این حال، کسانی که رنگ قهوه‌ای به تن می‌کنند، بالاترین احتمال را در رد شدن در مصاحبه‌های شغلی دارند.

از سویی دیگر، اگر محیط کارتان اضطراب آور و آشفته باشد و بخواهید آرامش بیشتری به آن دهید، از قهوه‌ای استفاده کنید. یا اگر می‌خواهید به پیاده روی بروید و از تنهایی و طبیعت اذت ببرید، لباس‌هایی با طیف‌های خاکستری به تن کنید.

۸- رنگ نارنجی به شکسته شدن یخ جمع کمک می‌کند

رنگ نارنجی تداعی گر گرما و شوق است و به هر محیط اجتماعی‌ای انرژی و درخشش می‌دهد. اگر به یک مهمانی دعوت شدید و می‌خواستید که در آن در مرکز توجه باشید، نارنجی بپوشید. این امر در مورد زمانی هم صدق می‌کند که می‌خواهید با یک تیم خلاق کار کنید و تنها با ظاهرتان آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که استفاده‌ی افراطی از رنگ نارنجی می‌تواند حس سبک یا جلف بودن بدهد، بنابراین تعادل را در استفاده از این رنگ رعایت کنید.

۹- اگر به دنبال افزایش حقوق هستید، سبز بپوشید

رنگ سبز تداعی گر طبیعت، آرامش و سلامتی است؛ بنابراین اگر در حوزه‌ی سلامت کار می‌کنید یا فروشنده‌ی محصولاتطبیعی، اورگانیک و سازگار با محیط زیست هستید، لباس‌های سبز رنگ همیشه انتخاب مناسبی برای شما هستند.

رنگ سبز نماد پول، ثروت، شانس و خلاقیت نیز هست؛ بنابراین اگر می‌خواهید حقوق تان را بیشتر کنید یا در جلسه‌ی بعدی هیئت مدیره ایده‌ی جدیدی را مطرح کنید، از رنگ سبز استفاده کنید.

۱۰- برای امتحان رنگ صورتی نپوشید

رنگ صورت تداعی گر زنانگی، عشق و مهربانی است. این رنگ اثر آرامش بخشی دارد. اگر می‌خواهید فردی لطیف و همدل به نظر برسید، صورتی بپوشید. اما به خاطر داشته باشید که این رنگ می‌تواند یادآور شیرینی و معصومیت دوران کودکی هم باشد و بنابراین گاهی حس خام و ساده بودن دهد.

بنابارین اگر در امتحانی با لباس صورتی رنگ در برابر یک معلم متعصب ظاهر شوید، احتمال اینکه او سؤالات دشوارتری نسبت به شاگردانی که لباس مشکی به تن دارند از شما بپرسد بیشتر می‌شود. به همین دلیل اگر به دنبال یک شغل فرهیختانه هستید، از پوشیدن صورتی خودداری کنید.

۱۱- کسانی که خاکستری به تن می‌کنند بسیار قابل اعتماد به نظر می‌رسند

رنگ خاکستری و طیف هایش نماد آرامش و پختگی هستند. این رنگ را کاربردی و یکدست می‌دانند. طیف‌های خاکستری در پوشش اغلب انتخاب افرادی با سنی خاص هستند، به همین دلیل گاهی این رنگ را نشانه‌ی تبعیت و بی علاقگی می‌دانند.

به گفته‌ی استایلیست ها، رنگ خاکستری این امکان را به شما می‌دهد که از جلب توجه دیگران خودداری کنید و در جمع نامرئی باشید؛ بنابراین اگر در شغل جدیدی استخدام شده اید، بهتر است لباس‌های خاکستری به تن کنید تا تمرکزتان بر امور و آمادگی تان برای تبعیت از قوانین را نشان دهید.

لینک کوتاه : https://sinakhabar.ir/?p=14596

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.