• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
6

ثبت‌نام نهایی انتخابات مجلس الکترونیکی برگزار می‌شود

  • کد خبر : 20932
  • 12 مهر 1402 - 12:00
ثبت‌نام نهایی انتخابات مجلس الکترونیکی برگزار می‌شود
سیناخبر- ثبت‌نام نهایی انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد و داوطلبان در مرحله ثبت‌نام نهایی انتخابات باید پرسشنامه‌ تکمیل کنند.

به گزارش روز چهارشنبه سیناخبر ثبت‌نام نهایی از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از روز ۲۷ مهر تا سوم آبان به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. در حال حاضر، مراجع شش‌گانه در حال بررسی اعتراض دوطلبانی هستند که مدارک آن‌ها به تایید نرسیده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص بررسی مدارک داوطلبان انتخابات خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین موضوع در این زمینه به مغایرت مدارک تحصیلی بازمی‌گردد که در حال رفع این مشکل هستیم. ثبت‌نام نهایی از روز ۲۷ مهر آغاز می‌شود و مراجع شش‌گانه تا ۲۶ مهر فرصت دارند پاسخ اعتراضات داوطلبان را بدهند. پس از پایان این مرحله، اعلام خواهیم کرد چه تعداد از داوطلبان در مرحله اول تایید شده‌اند.

محسن اسلامی با اشاره به برگزاری الکترونیکی ثبت‌نام نهایی انتخابات، گفت: البته قانون این اجازه را داده است تا حسب مورد، مراجعه حضوری هم داشته باشیم، اما رویکرد ما برگزاری ثبت‌نام الکترونیکی است. در این مرحله داوطلبانی که مدارک آن‌ها در پیش ثبت‌نام تایید شده و کد پیگیری دریافت کرده‌اند، باید پرسشنامه‌ای را تکمیل کنند. امکان ویرایش این پرسشنامه وجود ندارد بنابراین داوطلبان حتما باید با دقت آن را تکمیل کنند.

۱۲۰۰ نماینده ادوار در پیش‌ثبت‌نام انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند

اسلامی گفت: پیش‌ثبت نام انتخابات در روز‌های ۱۶ تا ۲۲ مرداد برگزار و حدود ۴۹ هزار نفر در این انتخابات نام‌نویسی کردند. احمد وحیدی وزیر کشور اعلام کرده است که همه طیف‌های فکری در پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس شرکت کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که در زمان پیش‌ثبت نام، از جریان سیاسی داوطلب هم سوال شده است، تصریح کرد: ما اطلاعات ۱۸ گانه از داوطلبان خواستیم که بیشتر اطلاعات هویتی، تحصیلی یا مدرک برای استعفا بود و در واقع اطلاعات عام گرفتیم و بیشتر از این از داوطلبان سوالی نپرسیدیم. با این حال حدود ۱۲۰۰ نماینده ادوار مجلس در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند که همه طیف‌های سیاسی در بین آن‌ها وجود دارند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در واکنش به برخی انتقادات از شیوه اجرای پیش‌ثبت نام انتخابات، اظهار کرد: پیش‌ثبت نام براساس قانون اجرا شد یعنی پس از اینکه قانون جدید انتخابات تصویب و برای اجرا ابلاغ شد، ما براساس همان قانون پیش ثبت نام را انجام دادیم. ممکن است برخی به پیش ثبت نام انتخابات انتقاد داشته باشند، ولی ما به عنوان مجری انتخابات، وظیفه قانونی خود را انجام دادیم. پس از ابلاغ قانون، ما شبانه روز وقت گذاشتیم تا پیش‌ثبت‌نام را اجرا کنیم و این جدیت مجری انتخابات را نشان می‌دهد.

طرحی برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی آماده کرده‌ایم

براساس ماده۹۳ قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور موظف به برگزرای انتخابات تمام الکترونیکی در یک هشتم حوزه‌های انتخابیه است. این ماده قانونی تصریح دارد که «وزارت کشور موظف است در صورت موافقت شورای نگهبان در اولین انتخابات پس از تصویب این قانون با در نظر گرفتن سهولت رأی دادن، تسریع در شمارش آرا و حضور و مشارکت رأی‌دهندگان، فرایند رأی ­دادن و شمارش آرا را در حداقل یک­ هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، به‌صورت کاملاً الکترونیکی برگزار نماید.»

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره آخرین تصمیمات برای اجرای این ماده از قانون انتخابات مجلس گفت: ما در ستاد انتخابات کشور بررسی‌های خود را آغاز کرده و از روسای ستاد انتخابات استان‌ها نظر گرفته و در حال آماده کردن طرحی در این زمینه هستیم تا آن را به شورای نگهبان ارائه دهیم. ما در این زمینه با شورای نگهبان مکاتبه خواهیم داشت و پیشنهادات اجرایی خود برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در حوزه‌های دارای تعدد کرسی را به این شورا ارسال خواهیم کرد. مبنای ما برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی، تعامل با شورای نگهبان و کسب نظر تاییدی این شورا است.

محسن اسلامی در خصوص تامین تجهیزات سخت افزاری و نرم‌افزاری انتخابات تمام الکترونیکی در یک هشتم حوزه‌های انتخابیه، ادامه داد: مشکلی برای تامین این تجهیزات و امکانات نداریم. اگر قرار به اجرای انتخابات تمام الکترونیکی باشد، صندوق الکترونیکی به اندازه کافی داریم، ولی باید این کار با توافق و همکاری ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان پیش برود تا نظر مجری و ناظر انتخابات تامین شود. در حال حاضر هنوز تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه انجام نشده است.

اعضای حقیقی هیات اجرایی مرکزی انتخابات از شخصیت‌های برجسته کشور هستند

در ادامه مراحل اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی، معتمدین اصلی و علی البدل هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز شنبه هشتم مهر در حضور احمد وحیدی وزیر کشور، انتخاب شدند. در این جلسه که با حضور اعضای حقوقی هیات اجرایی مرکزی و نیز نماینده هیات نظارت مرکزی برگزار شد، معتمدان مردمی دعوت شده به نشست، از میان خود به ترتیب آرا «مصطفی رستمی»، «محمد حسین صفار هرندی»، «سید مرتضی بختیاری»، «کامران دانشجو»، «مرضیه وحید دستجردی» و «سید محمود آقا میری» را به عنوان معتمدان اصلی انتخاب کردند. همچنین «یحیی آل اسحاق»، «محمد مهدی طهرانچی» و «مهدی ناظمی اردکانی» به عنوان معتمدان مردمی علی البدل انتخاب شدند.

وزیر کشور، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس ستاد انتخابات کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور از دیگر اعضای هیات اجرایی مرکزی هستند.

محسن اسلامی در این زمینه نیز گفت: ما طبق قانون ۳۰ نفر را به هیات نظارت مرکزی معرفی کرده و تایید آن‌ها را گرفتیم. سپس آن‌ها و همچنین اعضای اداری هیات اجرایی را به جلسه دعوت کردیم و این سی نفر از بین خود، شش نفر را به عنوان اعضای اصلی و ۳ نفر را به عنوان اعضای علی البدل انتخاب کردند. البته اعضای اداری حق رای نداشتند. این سی نفر از شخصیت‌های برجسته کشور بودند که سابقه گرانسنگی داشته و می‌توانند به اجرای انتخابات کمک کنند.

مسئولیت حسن اجرای فرآیند اجرایی انتخابات در همه سطوح، هماهنگی با نهاد‌های مرتبط در برگزاری انتخابات، تصویب برنامه زمان‌بندی و اجرائی انتخابات با تأیید شورای نگهبان و رسیدگی به موضوعات ارجاعی از سوی وزیر کشور از مهمترین وظایف هیات اجرایی مرکزی انتخابات است.

گفتنی است که دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز ۱۱ اسفند سال جاری در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد. این انتخابات براساس قانون جدیدی که در مجلس بررسی و تصویب شد، برگزار خواهد شد و به همین دلیل برخی امور اجرایی انتخابات با دوره‌های پیشین تفاوت‌هایی خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://sinakhabar.ir/?p=20932

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.