Sinakhabar.ir Headlines http://localhost:3938 Get latest articles and information, News from Sinakhabar.ir. en-us 60 Copyright 2017 - 2017 Sinakhabar.ir, All Rights Reserved. 1396/06/29 رواق امام خامنه ای(مدظله) امامزاده شاهرضا(ع) افتتاح شد به گزارش سیناخبر مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه رواق امام خامنه ای(مدظله) امامزاده شاهرضا(ع) گفت: عملیات آیینه کاری، گچ بری سنتی و نقاشی این رواق در دو مرحله از 15 شهریور ماه 95 تا 1 خردادماه 96 انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین رضا صادقی تصریح کرد: در این پروژه گچ بری سنتی به متراژ 295 مترمربع، نقاشی ایرانی به متراژ 129 مترمربع و آیینه کاری به متراژ 201 مترمربع اجرا و به بهره برداری رسید.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی افزود: برای اجرای این پروژه 3 میلیارد و 378 میلیون ریال هزینه شد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اظهار داشت: در شهرستان های شهرضا و دهاقان 17 بقعه متبرکه، 763موقوفه به مساحت 8 هزار هکتار و 2 هزار و 511 رقبه وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: در سال 95، 4 میلیارد و 700 میلیون ریال در آمد موقوفات و 16 میلیارد و 500 میلیون ریال نیز در آمد بقاع متبرکه این شهرستان ها بوده است.
وی تصریح کرد: 8 میلیارد و 300 میلیون ریال در آمد بقاع متبرکه و 3 میلیارد ریال نیز در آمد موقوفات شهرضا و دهاقان در 6 ماهه اول امسال بوده است.
مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان افزود: مدرسه امین وابسته به حوزه علمیه مدینه العلم شهرضا به مساحت 1200 مترمربع و به ارزش 10 میلیارد ریال، مجتمع مسکونی سیدالشهدا دارای 7 واحد مسکونی برای زوج های جوان به ارزش 8 میلیارد ریال و حسینیه سیدالشهدا با 700 مترمربع مساحت و به ارزش 7 میلیارد ریال نیز به تازگی به موقوفات این شهرستان اضافه شده است.

شهرستان شهرضا باجمعیتی حدود۱۶۰هزار نفر درجنوب اصفهان واقع است.

]]>
1396/06/29
با احداث کنندگان بقعه ها و اماکن متبرکه دروغین قاطعانه برخورد می‌کنیم به گزارش سیناخبر حجت السلام والمسلمین علی محمدی روز چهارشنبه در حاشیه آیین افتتاحیه رواق امام خامنه ای (مدظله) امامزاده شاهرضا (ع) گفت: اگراین افراد بنایی هم ایجاد کرده باشند آنها را از بین برده و اجازه نمی‌دهیم اماکن غیرمجاز متبرک توسط افراد سود جو به وجود آید.
 حجت السلام والمسلمین محمدی تصریح کرد: می طلبد تا مردم هم در این زمینه اطلاع رسانی کنند.
وی افزود: هشت هزار و 51 بقعه امامزاده در کشور وجود دارد که این امامزاده هاعلاوه بر برکات معنوی محلی برای آرامش و امنیت مردم هستند.

شهرستان شهرضا باجمعیتی حدود۱۶۰هزار نفر درجنوب اصفهان واقع است.

]]>
1396/06/29
مراسم شب شعر بسیج در شهرضا برگزار شد 1396/06/29 تیم شهید مجید عبدالهی شهرضا قهرمان رقابت های چهارجانبه شهرستان شد به گزارش سیناخبر، مسابقات چهارجانبه کاراته شهرستان شهرضا جام دوستی در دو رشته کاتا و کومیته با شرکت 150 کاراته کار در قالب 8 تیم درسالن شهید طحانی شهرضا برگزار شد.

در پایان تیم های زیر موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدندو کاپ قهرمانی دریافت کردند:

باشگاه شهید مجیدعبدالهی 9طلا، 9 نقره و15برنز و کسب 213 امتیاز مقام اول

باشگاه شهدای بازار شهرضا با 8 طلا ، 11 نقره و 12برنز و کسب 205 امتیاز مقام دوم

3باشگاه ولی عصر سمیرم  با کسب 9طلا، 6 نقره و13 برنز  و کسب  185 امتیاز مقام سوم را به دست آوردند

تیم های شرکت کننده  به شرح زیر می باشد:

باشگاه  شهید مجید عبدالهی، هیات کاراته  خوانسار، باشگاه ولی عصر سمیرم، باشگاه  شهدای بازار شهرضا، باشگاه شاهین شهرضا، باشگاه زنده یاد پهلوان حاج مصطفی سلطانی، باشگاه شهید بهشتی اصفهان، باشگاه دلاوران شاهین شهر/روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان شهرضا

]]>
1396/06/29
مراسم رژه نیروهای مسلح درشهرضا برگزار می شود به گزارش سیناخبر میثم رضوانپور معاون فرهنگی اجتماعی سپاه صاحب الزمان(ع) اصفهان با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین مأموریت‌های بسیج پرداختن به زوایای مختلف گنجینه عظیم دوران دفاع مقدس است گفت: بیش از ۳۰۰۰ برنامه مختلف در حوزه‌های گوناگون در هفته دفاع مقدس در نظر گرفته شده است که هر کدام شاخص‌هایی دارد.

رضوانپور ادامه داد: با توجه به تلاقی هفته دفاع مقدس با دهه نخست محرم سعی شده است برخی مبانی و مفاهیم دفاع مقدس که تأثیر گرفته از فرهنگ عاشور است در غالب کاروان نمادین محرم و احتزاز پرچم مطهر حضرت سید الشهدا نمایش داده شود.

وی در رابطه با برنامه‌های هفته دفاع مقدس گفت: برنامه ما برای روز نخست هفته دفاع مقدس برگزاری پیاده‌روی خانوادگی است که در سطح استان برگزار می‌شود و در همین راستا نهضت روشنگری وسیعی با هدف ترویج فرهنگ تمدن ساز حاکم بر دوران دفاع مقدس برنامه‌ریزی شده است که در سطح همه پایگاه‌های بسیج اجرا می‌شود؛ همچنین حضور بسیجیان برای دیدار از خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران و حضور در آسایشگاه جانبازان نیز از برنامه‌های این ستاد در هفته دفاع مقدس است.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه صاحب الزمان(ع) با بیان اینکه برنامه شب شعر و خاطره‌گویی هم از برنامه‌هایی است که در هفته دفاع مقدس در مقیاس استانی برگزار می‌شود افزود: انسان محوری‌ترین نمایشگاه دفاع مقدس به نام خاکیان افلاکیان، امسال در مبارکه برگزار شده است که تا دهم مهر ماه نیز ادامه دارد.

رضوانپور برگزاری بیش از ۱۵۰ یادواره شهدا در سطح استان، اعزام روایتگرانی به بیش از ۳۰۰۰ مدرسه، دانشگاه و مسجد و اعزام بسیجیان به خصوص تیم‌های پزشکی به اردوهای جهادی و مناطق محروم را از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس اعلام کرد.

وی برگزاری نمایشگاه محصولات فرهنگی، عفاف و حجاب؛ معرفی روزانه یک کتاب دفاع مقدس از راه فضای مجازی؛ بازدید از کارگاه‌های تولیدی و اقتصاد مقاومتی؛ راه اندازی کمپین «هر بسیجی یک شهید» در فضای مجازی ویژه هفته دفاع مقدس و برگزاری یادواره شهدای طلبه و روحانی در همه شهرستان‌های استان اصفهان را از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس اعلام کرد./ایمنا

]]>
1396/06/29
یاس های سفید بانوی سبزپوش شهر دمشق
مددی کن که سخت دلگیرم
تانویسم چکامه ای زمنا
بادل واشک وواژه درگیرم

یادم آمد زوقت رفتنشان
همه جا غرق شادمانی بود
دست های تمام مردم شهر
دسته گل های مهربانی بود

آن طرف بچه های هیئت مان
با نگاهی به وسعت دریا
به علی اصغرش قسم دادند
می روی مکه التماس دعا


چادر وصله دار پیرزنی
رنگ رفته چنان تکان می خورد
تاتبرک کند وجودش را
شانه هایش به کاروان می خورد

دود اسپند وبوی عطر وگلاب
ناگهان درفضای دل پیچید
تا کند، گریه از پدر پنهان
دخترک تند وبی صدا خندید

خنده می کرد وهق هقی غمگین
گرد سیمای اوهویدابود
بین دیدار آخرین خودش
نگران نگاه بابا بود

پسری دل پریش وسرگردان
ازخدا اذن کربلا می خواست
مادری بانگاه معصومش
بهر فرزند خود شفا می خواست


ناگهان بااذان خود، چاووش
صحبت ازرفتن عزیزان کرد
باصدایی به وسعت لبیک
رفت وخود را ز دیده پنهان کرد

مُحرِم حُرمَت حریمش شد
غسل احرام کرده درمیقات
کاشکی گریه فرصتم می داد
تاشوم راوی شب عرفات

شده اصحاب فیل آماده
تولیت گشت بااباسفیان
همه جاپرشده زاسماعیل
شده آماده نقشه شیطان

لات ها سینه را سپرکردند
دست زرد هُبَل تراشیدند
درمنا جوی خون شده جاری
یاس های سفید راچیدند/ حجت الله اباذری

]]>
1396/06/29
کسب عناوین برتر مسابقات ووشو کشور توسط ورزشکاران شهرضایی به گزارش سیناخبر حمید جانقربان اظهار کرد: تیم تالو این هیئت به مسابقات کشوری سبک لوهان چوان که در استان یزد، شهرستان میبد اعزام شد.

جانقربان ادامه داد: این مسابقات در چهار رده سنی و در دو بخش تالو و ساندا برگزار شد.

وی اضافه کرد: در رده سنی نوجوانان این مسابقات میثاق جانقربان در اجرای فرم بادبزن تای چی مدال طلا و در اجرای فرم دست تای چی مدال برنز را کسب کرد، همچنین در رده سنی جوانان، محمد صادق غلامزاد در اجرای فرم دست نان چوان مدال طلا و در اجرای فرم نن گوئن مدال نقره و سعید رضا غضنفری در اجرای فرم دست جنوبی مدال طلا و در اجرای فرم تونفا نیز مدال نقره را کسب کرد.
رییس هیأت ووشو شهرستان شهرضا تصریح کرد: در رده سنی بزرگسالان این دور از مسابقات نیز مرتضی اباذری در اجرای فرم چوب جنوبی مدال نقره و در اجرای فرم شانگو مدال نقره را به خود اختصاص داد.

سرپرست و مربی تیم شهرضا در این مسابقات، حمید جانقربان بود./ذاکر نیوز

]]>
1396/06/29
دوربین های کنترل ترافیک به حمل و نقل روان در شهر کمک می کند به گزارش سیناخبر سرگرد محمدرضا امینی روز یکشنبه در جلسه ای که به منظور بررسی و حل مسائل ومشکلات ترافیکی شهربا حضور اعضای شورای اسلامی شهر شهرضا برگزار شد گفت: از اعضای  شورای شهر و شهردار محترم درخواست داریم که به این امر توجه ویژه داشته تا بتوانیم ترافیک موجود در شهر را بهتر مدیریت کنیم.

 سرگرد امینی با اشاره به وجود نقاط حادثه خیز شهری افزود : نیاز است تا این نقاط معرفی و  اقدامات اصلاحی لازم صورت گیرد.

وی  گفت : برخی گره های ترافیکی ( از جمله چهار راه طالقانی ) با احداث تقاطع غیر هم سطح  و برخی گره ها با اصلاح دوربرگردان های موجود برطرف می شود .

 

 

فرمانده پلیس راهور ضمن تشکر از شهرداری وشورای شهر به منظور نصب تابلوهای فسفری قبل از چراغ های راهنمایی گفت: این امر اقدام مناسبی در جهت کاهش تصادفات بوده که باید ادامه داشته باشد.

سرگرد امینی با اشاره به مشکلات راهور شهرضا گفت: روزانه حدود ۴۰ الی۵۰ تعویض پلاک در شهر شهرضا صورت می‌گیرد و ارئه با کیفیت خدمات راهور نیاز به همکاری و حمایت سایر نهاد ها از جمله شهرداری دارد.

وی افزود: ساختمان فعلی راهنمایی و رانندگی در حد شهر و مردم شهر نیست که از شورا و شهرداری تقاضای همکاری و مساعدت جهت تهیه مکان بهتر داریم .

 فرمانده پلیس راهور شهرضا با اشاره به مشکلات حمل و نقل شهری و ترافیکی  افزود: چنانچه اقدام جدی در جهت راستای حل مشکلات حمل و نقل درون شهری و ترافیکی صورت نگیرد باید منتظر وضعیت بحرانی ترافیکی در آینده و به ویژه در هسته مرکزی شهر باشیم.

سرگرد امینی  با اشاره به ترافیک موجود در ورودی شهر و میدان شهدا افزود:  متاسفانه در میدان شهدا ازدحام زیاد تاکسی و مسافربرهای شخصی ، مشکلات زیادی را به وجود آورده است که با مدیریت صحیح باید در رفع آن کوشید.

وی از مردم ومسئولان خواست تا پلیس راهور شهرضا را جهت حل مشکلات ترافیکی کمک کنند.

فرمانده پلیس راهور فرهنگ سازی مناسب را از ملزومات برنامه های ترافیکی دانست وافزود: پلیس راهور برای کاهش مشکلات ترافیکی همکاری ومساعدت لازم را خواهد داشت.

مهدی صالحپور،کمال خدادادی، سعید آقاسی ،آرزو قوامی ، یدا...طاهر، مرتضی آقاخانی وسید مهدی فاطمی اعضای دورپنجم شورای اسلامی شهر شهرضا و رحیم جافری نیز شهردار شهرضا است.

]]>
1396/06/28
ساختمان شرکت حادثه دیده امروز با ۲ کشته در شهرضا، پلمب شد به گزارش سیناخبر محمد محسنی اژیه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیناخبر گفت: با توجه به انفجار ظهر امروز در شهرک رازی و کشته شدن 2 نفر ساختمان این شرکت پلمب و این ساختمان تا اعلام نظر کارشناسان مربوطه در خصوص ایمن سازی محیط پلمب خواهد ماند.
محسنی تصریح کرد: این اقدام دادستانی با هدف پیشگیری از حوادث احتمالی و حفظ سلامتی افراد و کارگران مجموعه انجام شده است.
مدیرکل بحران استانداری اصفهان نیز با تایید این خبر و تعداد کشته ها و مجروحان حادثه اعلام کرد: این حادثه بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام جوشکاری بر روی یکی از مخازن سوخت یکی از شرکت ها در شهرک رازی شهرضا اتفاق افتاد. 
منصور شیشه فروش افزود: در پی این انفجار، یکی دیگر از مخازن مجاور نیز دچار آتش سوزی شد که با تلاش ماموران آتش نشانی مستقر در شهرک رازی، مهار و از وقوع حادثه دیگر جلوگیری بعمل آمد. 
وی با اشاره به اینکه فعالیت بیشتر شرکت های مستقر در شهرک رازی در زمینه تولید مواد شیمایی و اشتعالزا است، یادآور شد: پیش از این نیز چند حادثه دیگر در این شهرک بوقوع پیوسته بود که از طریق شرکت شهرک های صنعتی اصفهان به شرکت های مستقر در آن برای رعایت نکات ایمنی، هشدارهای لازم داده شده بود. 
شهرک صنعتی رازی شهرضا بعد از شهرک صنعتی کاوه در ساوه، دومین شهرک بزرگ صنعتی در کشور محسوب می شود. 
در سه ماهه نخست امسال، 25 حادثه در شهرستان شهرضا رخ داده است. 
فوریت‌های پزشکی این شهرستان دارای 6 پایگاه، یک اتاق فرمان مشترک با شهرستان دهاقان و 28 نفر پرسنل است.

]]>
1396/06/28
انفجار در شهرک رازی شهرضا 4 کشته و مصدوم برجای گذاشت به گزارش سیناخبر حبیب صادقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیناخبر گفت: این حادثه ساعت 12:50 دقیقه امروز رو به روی شرکت آلکان شیمی شهرک رازی رخ داد.

صادقی تصریح کرد: این انفجار هنگام جوش کاری بر روی تانکر های گاز و به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی رخ داد.

وی افزود: در انفجار تانکر های گاز دو مرد 30 ساله و 54 ساله فوت، دو مرد 32 ساله و 40 ساله دچار سوختگی شدید شده و به بیمارستان امام موسی کاظم(ع) اصفهان منتقل شدند.

رئیس اورژانس شهرضا اظهار داشت: جسد افراد فوت شده به دلیل موج انفجار به فاصله 150 متری پرتاب و متلاشی شده است.

صادقی گفت: بلافاصله پس از وقوع انفجار و تماس با اورژانس کد اورژانس شهرک رازی 3 دقیقه پس از تماس بر سر بالین افراد صدمه دیده حاضر شد.

شهرستان شهرضا با جمعیتی حدود 160 هزار نفر در جنوب اصفهان واقع است.

]]>
1396/06/28
هر ساله 1 میلیون و 500 زائر به امام زاده شاهرضا(ع) می آیند حجت الاسلام رضا ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار سیناخبر گفت: 35 سوئیت و زائرسرا، بازارچه جعفرخانی ، موزه امامزاده  و کاروانسرای ملک از ظرفیت ها ودیدنی های این امامزاده بوده که به علت همجواری با این مکان اسلامی، مذهبی توانسته مکانی آرام و زیبا برای زائران و مسافرانی از سراسر کشور باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: امامزاده شاهرضا (ع) به امر برادر خود امام رضا (ع) برای ارشاد مردم به این دیار سفر کرد که  به دست اهل بغی در دامنه کوهی  در سال 203 (ه . ق ) به شهادت رسید .

وی افزود: او برادر احمد بن موسی کاظم معروف به شاهچراغ (ع)  و امامزاده شاه سید علی اکبر(ع) است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرضا اظهار داشت: سر این امامزاده واجب التعظیم در مسجد خواهران اصفهان زیارتگاه اهل دل است.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به ساخت ساختمان اولیه  بقعه امامزاده شاهرضا در عهد شاه اسماعیل اول موسس سلسله صفویه گفت: این بقعه در سال 1358 بصورت کلی مرمت و دو مناره به آن اضافه شد.

وی تصریح کرد: گنبد کاشی کاری ساخته شده از کاشی لاجوردی به سبک گنبد مسجد شاه اصفهان که سوره جمعه بر آن نقش بسته در سال 1360 به همت سید اسماعیل میربد و هنرمندان اصفهانی مرمت شد .

حجت الاسلام رضا ابراهیمی افزود: به گفته مورخان ساختمان امامزاده شاهرضا  در سال 1309 و در زمان صفویه به دستور بانوی عظمی ناصرالدین شاه مرمت وحرم آینه کاری و ضریح نقره در آن نصب شد.

شهرستان شهرضا با جمعیتی حدود۱۶۰هزار نفر درجنوب اصفهان واقع است.

]]>
1396/06/28
۸مدال طلا، ۵نقره و ۳برنز دستآورد ورزشکاران شهرضایی در مسابقه قهرمان کشوری نینجارنجر به گزارش سیناخبر بنابر اعلام روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان شهرضا و به نقل از رئیس هیأت ورزش های رزمی شهرستان شهرضا، مسابقات کشوری آقایان گروه مبارزان فدراسیون ورزش های رزمی یادواره شهید مردی ممقانی و ده هزار شهید آذربایجان شرقی با شرکت 385 ورزشکار از 14 استان کشور در استان آذربایجان شرقی - شهر ممقان در دو بخش هنرهای فردی و کیک بوکسینگ برگزار شد.

تیم رزمی نینجارنجر هلال احمر شهرضا موفق به کسب عنوان سومی تیمی و 16 مدال رنگارنگ ذیل شد:

ایمان میرشکار مقدم و امیرحسین کنعانی: مدال نقره هنر سلاح، مدال طلا هنرهای نمایشی

مهدی دوستی، علی نصیریان، متین حق پناه، علیرضا کافی: مدال طلا هنرهای نمایشی

سجاد ممتاز،میلاد عباسی، سجاد شعاعی: مدال نقره فایت

ابوالفضل میرشکار: مدال نقره هنر سلاح

رضا انصاریپور: مدال برنز هنر سلاح

کاظم جعفری و امیرحسین جعفری: مدال طلا هنرهای نمایشی

عباس صادق، امیرمحمد کشوری، مهدی دهقانی، مجتبی قدیمی، علی کشوری، سجاد امیری، محمد رحمتی، مصطفی ماهری، میثم عدالت، مهدی رنجبر، احمدرضا پورسلمان، احمد عاشوری و مهدی تیبا از دیگر اعضای تیم شهرضا بودند.

ایمان یزدی مربی تیم شهرضا تندیس مربی نمونه و اخلاق این دوره از مسابقات را به خود اختصاص دادند.

]]>
1396/06/28
آیین تجلیل از پیرغلامان شهرستان شهرضا برگزار شد  به گزارش سیناخبر در این آیین فرماندار شهرستان شهرضا گفت:کارخیر را باید ازخود هیئت ها شروع کنیم.   

محسن گلابی افزود:اگرکسی قدرت مالی رفتن به زیارت مشهد وکربلا راندارد خیران هیئت ها میتوانند با اعزام او به مشهد مقدس کار شایسته ای انجام دهند.

گلابی تصریح کرد: باتوجه به همکاری خوب خیران تمامی شهروندان شهرضایی به مشهد مقدس اعزام شده ودرصورتی که اشخاصی باشند که هنوز این سفر زیارتی را نرفته اندمعرفی شوند تا باکمک خیران شهرستان به پابوسی امام مهربانی شرفیاب شوند.

وی اظهار داشت:  برای تکریم خادمان وعلمداران  امام حسین(ع) در هیئات مذهبی شهرستان شهرضا برنامه ریزی انجام شده تا این عزیزان به یاری خیران شهرضایی به سفرهای  زیارتی اعزام شوند.

فرماندار شهرضاگفت: برپایی چنین آیین هایی درجهت نکوداشت وتجلیل از خادمان امام حسین (ع) می تواند را هی موثر برای جذب نسل جوان به هیئات مذهبی باشد.

گلابی افزود :از اعضای هیات مذهبی شهرستان میخواهم با اتحاد وهمدلی امسال نیز برنامه های ایام محرم را پرشور وباشکوه برگزار کنند.

مراسم نکوداشت وتجلیل ازپیرغلامان برای اولین بار در شهرضا برگزار واز 120نفر از پیرغلامان شهرستان شهرضا تقدیر وتکریم شد.

در شهرستان شهرضا 120هیات ثابت وسیار شهری وروستایی وجود دارد که 25 هیات سیار و 40 هیات محفلی در مرکز شهرستان و 55 هیات در روستاها ومناطق حاشیه ای عزاداری می کنند.

خبرنگار:سیدعلی سجادی

]]>
1396/06/28
از پاکی تا حرفه آموزی به گزارش سیناخبر اعتیاد را مهم ترین معضل هزاره سوم دانسته‌اند؛ پدیده‌ای شوم و خانمان برانداز که نه تنها فرد مصرف کننده مواد مخدر، بلکه اعضای خانواده و گاه بستگان او را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

مافیای قدرتمند و سوداگر تهیه، ترانزیت، توزیع و فروش مواد مخدر نیز از هر وسیله و ابزار ممکن برای رسیدن به نیات شوم خود استفاده می‌کنند زیرا مبادلات مواد مخدر در سراسر جهان یکی از پرسودترین تجارت‌ها است.

در همه جهان پلیس توان مقابله با مافیای مواد مخدر را دارد اما این کارزار پایان ناپذیر در جایی به یک موازنه نابرابر تبدیل می‌شود که مصرف کنندگان مواد مخدر، به ماده مصرفی معتاد می‌شوند و ترک این عادت نیز برای آن‌ها غیرممکن می‌نماید، پس آن‌ها نیز به دنبال مواد مخدر می‌روند و از اینجا پلیس باید هم با مافیا مبارزه کند و هم با معتادان؛ جدالی نابرابر که ثمره آن برای معتادان همان تبعات شوم و برای پلس کشته و زخمی شدن هزاران نیروی فداکار، است.

اما آگاهی بخشی‌ها درخصوص آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر در دهه‌های اخیر سودمند بوده و آنگونه که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا معتقد است: «مبارزه با اعتیاد به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است»

راهی به جز کمک گرفتن از مردم نداریم

محمدرضا انصاریپور  اظهار کرد: مردم نیک اندیش جامعه ما در همه زمینه‌ها خیریه‌هایی را ایجاد کرده‌اند، باید از توان خیریه‌ها برای مبارزه با مواد مخدر استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: مبارزه با اعتیاد به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است، انزجار از مواد مخدر باعث شده تا همه مردم از مسئولان بخواهند تا برای ریشه‌کن کردن معضل اعتیاد کاری انجام دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا گفت: یکی از مهمترین طرح‌هایی که در دولت یازدهم مطرح و دنبال شد، «اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر» بود که موفقیت‌های زیادی را هم ایجاد کرد، این طرح باید در ابعاد گسترده‌ترین ادامه اجرا شود.

انصاریپور تصریح کرد: لازم است آموزش‌های تخصصی در مدارس و دانشگاه‌ها، با هدف افزایش سطح توانمندی‌های دانش آموزان و دانشجویان برای مقابله با معضل اعتیاد و به ویژه مواد مخدر جدید، ارائه شود.

وی بیان کرد: برخورداری از دانش مبارزه با مواد مخدر یک اصل مهم است که با شعار دادن به دست نمی‌آید، این مسئله نیازمند برگزاری دوره‌های مستمر آموزشی باحضور همه اقشار جامعه است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا با اشاره به معرفی اعتیاد، به عنوان نخستین و مهمترین آسیب اجتماعی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: این رویکرد نشان می‌دهد سرمنشأ بسیاری از دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی نیز، اعتیاد است.

انصاریپور تأکید کرد: مدل مبارزه اجتماعی «خانواده محور» در مقابل معضل اعتیاد یکی از بهترین شیوه‌های اجرایی در این زمینه است، زیرا اگر خانواده‌ای توانمند شود، فرزندانی توانمند را تربیت می‌کند و در نتیجه نیروی انسانی که مهمترین ذخیره هر کشوری است، در برابر آسیب اعتیاد توانمند می‌شود.

وی اضافه کرد: برای حل معضل اعتیاد راهی جز استفاده از کمک مردم نداریم، تنها ارائه امار در این زمینه سودی ندارد باید مردم را آگاه کنیم و با یک عزم جدی به مقابله با آسیب اعتیاد بپردازیم.

اشتغال بهبود یافتگان در دستور کار نهادهای اجرایی شهرضا

فرماندار و رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا اظهار کرد: لازم است بسترهای لازم برای جامعه پذیری و بازگشت بهبود یافتگان از اعتیاد به کانون اجتماع را فراهم کنیم.

وی تأکید کرد: فراهم کردن زمینه اشتغال یکی از مهم ترین نیازهای بهبود یافتگان از اعتیاد است، باید شغل مناسب را برای این افراد فراهم کنیم تا بتوانند با کسب درآمد مخارج زندگی خود و خانواده را تأمین کنند.

فرماندار شهرضا تصریح کرد: هر یک از بهبودیافتگان از اعتیاد که به دنبال شغل هستند، باید در اداره بهزیستی شهرستان ثبت نام کنند تا مقدمات اشتغال آن ها فراهم شود.

گلابی گفت: اگر امکان اشتغال برای بهبودیافتگان از اعتیاد فراهم شود، اعتماد به نفس آن ها افزایش یافته و در نتیجه امکان بازگشت آن ها به دوران مصرف بسیار کم خواهد شد.

اجرای مدل داخلی «آرام بام» در مقابله با اعتیاد

رییس مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه آزاد شهرضا با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی در مبارزه با اعتیاد، عنوان کرد: پیشگیری و درمان اعتیاد وظیفه نهادهای اجرایی خاصی است اما اجتماعی کردن مبارزه با این آسیب یک رسالت همگانی ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: تاکنون تلاش‌های بسیار زیادی برای مقابله با معضل اعتیاد انجام شده اما آمارها نشان می‌دهد که شمار معتادان افزایش یافته است که این مسئله ضرورت اصلاح روش ‌های مقابله‌ای با این پدیده شوم اجتماعی را نشان می‌دهد.

رییس مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه آزاد شهرضا بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در مسیر مبارزه اصولی با معضل اعتیاد، وجود آمارهای مختلف در این زمینه است که گاه با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند بنابراین تشکیل بانک اطلاعات جامع با رعایت اصول محرمانه در این زمینه یک ضرورت است.

گلشنی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: در حوزه پژوهش در زمینه اعتیاد، مدل «آرام بام» که یک مدل بومی و داخلی است را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی تأکید کرد: باید بین نظریه جرم انگارانه با نظریه بیمار محور در مورد اعتیاد تفاوت قائل شویم، چون شیوه مقابله با این معضل هم متفاوت است و از اساس مبانی جامعه شناسی و انسان شناسی آن‌ها هم با یکدیگر متفاوت است./ایمنا

]]>
1396/06/28
بی نظمی در تبلیغات شهری اقدامی خلاف قانون است به گزارش سیناخبر رحیم جافری در جلسه ستاد احیای امرو به معروف و نهی از منکر شهرستان شهرضا که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: لازم است تبلیغات شهری سازماندهی شود تا شاهد این همه بی نظمی بصری در شهر نباشیم.

وی با اشاره به تدوین و تصویب آیین نامه تبلیغات محیطی در شورای اسلامی شهر شهرضا اظهار کرد: در این آیین‌نامه همه اصول و ضوابط انجام تبلیغات محیطی پیش بینی شده و هر اقدامی بر خلاف آن غیرقانونی است.

شهردار شهرضا گفت: آلودگی‌های بصری موجود در شهر که در نتیجه اقدامات غیرکارشناسی و تبلیغات بی ضابطه انجام شده، ظاهر شهر را ناموزون و زشت کرده است.

جافری هم چنین با تأکید بر ضرورت تفکیک وظایف مختلف در حوزه امور شهری اذعان کرد: متأسفانه در هر اقدامی که قرار است در شهر انجام شود، شهرداری را وارد می‌کنند در صورتی که این اقدام، شهرداری را از پرداختن به وظایف اصلی آن در مدیریت شهری باز می‌دارد.

وی ادامه داد: شوربختانه کار به جایی رسیده است که برخی از ادارات حتی اگر بخواهند از پرسنل خود تقدیر کنند نیز چشم انتظار کمک‌های شهرداری هستند در حالی که این برخلاف ضوابط و مقررات کاری شهرداری است.

شهردار شهرضا گفت: تاکنون همه مصوبات ستاد احیای امر به معروف  و نهی از منکر درباره شهرداری اجرا شده است./ایمنا

 

]]>
1396/06/28