کد خبر : 239131 دسته : علمی وپژوهشی
تاریخ انتشار : Jun 28 2021 10:13AM - 1400/04/07
0 نفر 0 نفر

۲۰ میلیون دُز واکسن کوو ایران برکت تا شهریور تولید خواهد شد

سیناخبر- مدیر طرح تولید واکسن برکت از تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن کوو ایران برکت تا شهریور ماه خبر داد.

۲۰ میلیون دُز واکسن کوو ایران برکت تا شهریور تولید خواهد شد

به گزارش سیناخبر حسن جلیلی، مدیر طرح تولید واکسن برکت اظهار کرد: تولید انبوه واکسن کرونا را از اردیبهشت ماه آغاز کرده ایم و در حال حاضر، بیش از یک میلیون دز واکسن کرونا تولید شده است.

او ادامه داد: تولید شدن بیش از یک میلیون دز واکسن کرونا به این معنی نیست که تمام این حجم تولید داخل در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است بلکه پس از طی مراحل قانونی به تدریج در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

جلیلی توضیح داد: برنامه ما برای تولید انبوه طی دو ماه آینده یعنی شهریور بیش از ۲۰ میلیون دز در ماه است. میزان تولید هفتگی ماه در حال حاضر بین یک تا یک میلیون و ۲۰۰ دز واکسن کوو ایران برکت در هفته است که در دو تا سه هفته آینده به ۲ تا ۲.۵ میلیون دُز در هفته افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیر طرح تولید واکسن برکت توضیح داد: در حال آزمایش روی گونه های مختلف ویروس کرونا هستیم. کسانی که واکسن برکت دریافت کرده بودند آنتی بادی ترشح شده در بدن آن ها توان مقابله با ویروس انگلیسی را داشت. تقریبا از ۱۰ روز پیش بر روی گونه آفریقای جنوبی آزمایش را شروع کردیم و امروز به این نتیجه قطعی رسیدیم که  افرادی که در مراحل اول و دوم مطالعه بالینی واکسن دریافت کرده بودند، در برابر سویه انگلیسی و آفریقایی ایمنی خوبی دارند و توان شکست این دو نوع ویروس کرونا را دارند.

جلیلی ادامه داد: نگرانی لطمه وارد شدن از سوی این ویروس ها به کسانی که واکسن کرونای برکت را دریافت کرده اند مرتفع شد. در حال تلاش برای آزمایش سایر گونه های جهش یافته نیز هستیم.

جلیلی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ کشور خواستار واکسن کووایران برکت هستند و به طور مرتب پیگیر دریافت واکسن هستند و درخواست حجم بالایی از این واکسن را داشته اند. منتظر سیاست‌های وزارت بهداشت در این زمینه هستیم تا در چارچوب این سیاست‌ها حرکت کنیم. دانش فنی این واکسن بومی شده و اگر این واکسن به تولید انبوه هم نرسد برای کشور ارزش بالایی دارد و می‌توانیم این دانش فنی را در اختیار سایر کشور‌ها قرار دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang