کد خبر : 218502 دسته : سیاسی واقتصادی
تاریخ انتشار : Dec 19 2020 11:16AM - 1399/09/29
0 نفر 0 نفر

رفع تحریم به جایی نمی‌رسد؛ درخواست نکنید

سیناخبر- علم الهدی: رفع تحریم به جایی نمی‌رسد؛ درخواست نکنید / شهربانو امانی: یک شبه برای چهره‌های اصلاح‌طلب محدودیت ایجاد شد / لیلاز: سر حرفم هستم؛ دولت روحانی رکورد مصدق را شکست / ذوالنور: «بی‌اثر کردن تحریم» بر «رفع تحریم» اولویت دارد / فعلا خبری از خرید واکسن کرونا نیست.

رفع تحریم به جایی نمی‌رسد؛ درخواست نکنید

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

فردوسی‌پور: قصد مذاکره و فعالیت با هیچ شبکه فارسی‌زبان خارج از کشور ندارم


عادل فردوسی‌پور درباره سفرش به قطر و گزارش بازی فینال جام قهرمانان آسیا توضیحاتی ارائه کرد. عادل فردوسی‌پور گزارشگر فوتبال و تهیه‌کننده تلویزیون درباره سفرش به قطر به خبرآنلاین گفت: به دعوت ای‌اف‌سی و برای گزارش بازی فینال می‌روم که از اینستاگرام رسمی ای‌اف‌سی به صورت زنده پخش خواهد شد و از این بابت خوشحالم که می‌توانم این مسابقه را برای مردم گزارش کنم. وی در ادامه در واکنش به برخی شایعاتی که در برخی کانال‌های تلگرامی درباره مذاکره این مجری و برنامه‌ساز مطرح تلویزیون با شبکه فارسی‌زبان مطرح شده بود، گفت: با هیچ شبکه فارسی‌زبان خارج از کشور قصد مذاکره ندارم و قبلا هم گفتم که در شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور قصد فعالیت ندارم. عادل فردوسی‌پور در پایان گفت: دوستان مغرض چون گذشته جوسازی و شایعه‌پراکنی نکنند. دیدار پرسپولیس و اولسان هیوندای کره جنوبی روز شنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه برگزار خواهد شد.

علم الهدی: رفع تحریم به جایی نمی رسد؛ درخواست نکنید که این یعنی خیانت یا بی سوادی!


خطیب جمعه مشهد گفت: فرقی بین آمریکا و سه کشور اروپایی نمی‌کند، هم اروپایی‌ها چنین جانوران درنده هستند و هم آمریکایی‌ها چنین عناصر ناپاک وحشی هستند، این‌ها دشمن ما هستند، ما به این‌ها التماس کنیم که تحریم را از ما بردارند؟ اصلاً فکرش یا جهالت است یا خیانت، آنانی که حرفش را می‌زنند، یا این‌قدر نفهم و نادان و بی‌سواد هستند که چیزی نمی‌فهمند، دشمن‌شناس نیستند و یا نخیر، دستشان در دست دشمن خائن هستند و آمدند دست به چنین عمل خائنانه‌ای بزنند، با چنین دشمنی که الآن دارد با ما این‌طور معامله می‌کند.

خطیب جمعه تهران: اگر افراد نادرست را به عنوان الگو برگزینید، به جهنم می روید


کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در سخنان آدینه ای خود که از ویژه برنامه رادیویی «در ساحت حضور» پخش شد، با اشاره به اهداف متعالی الهی از خلق جهان هستی گفت: انسان ها به سوی سعادت در حرکت هستند، اما اگر راه را اشتباهی رفته و افراد نادرست را به عنوان الگو برگزینند بدون شک دچار خسران شده و وارد جهنم می شوند. کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در سخنان آدینه ای خود که از ویژه برنامه رادیویی «در ساحت حضور» پخش شد، با اشاره به اهداف متعالی الهی از خلق جهان هستی گفت: انسان ها به سوی سعادت در حرکت هستند، اما اگر راه را اشتباهی رفته و افراد نادرست را به عنوان الگو برگزینند بدون شک دچار خسران شده و وارد جهنم می شوند. امام جمعه موقت تهران بر ضرورت توجه همه مردم و مسئولان به توصیه های دلسوزانه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب تأکید کرد و گفت: امروز همه آحاد جامعه به ویژه مسئولان نباید با سخان و اعمال و رفتار خود دوقطبی سازی کنند و دشمنان کشور را شاد نکنند؛ دشمنان از ما هیچ گاه خشنود نمی شوند تا دست از اعتقاداتمان برداریم. وی با انتقاد از گرانی ها، تورم، بی ثباتی و واردات بی رویه تصریح کرد: مسئولان نسخه های بیگانه را الگوی اقتصادی جامعه قرار ندهند و هر آنچه برای خود می پسندند برای مردم هم بخواهند و به جنوب شهری ها و محرومان توجه داشته باشند.

فداحسین مالکی: آمدنیوز موجب هماهنگی همه اپوزیسیون علیه جمهوری اسلامی شده بود


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه خدمات حفاظتی و اطلاعاتی توسط سرویس‌های امنیتی خاص به زم داده می‌شد، گفت:‌ زم لطماتی را به کشور و ملت ایران زد که می‌توانم به کمک او برای افزایش ترور، اغتشاش اشاره کنم. فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: روح الله زم یک مهره به تمام معنا برای غربی‌ها به منظور اقدامات خبیثانه علیه جمهوری اسلامی بود و آنها برای کمک به او و توسعه کارهای تخریبی‌اش علیه ایران برنامه ریزی زیادی کرده بودند. وی افزود: در چهل سال اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مهره‌ای نظیر او که سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی چند کشور پشت یک عنصر معاند قرار گیرند را کمتر دیده‌ام. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: روح الله زم لطماتی را به کشور و ملت ایران زد که می‌توانم به کمک او برای افزایش ترور، اغتشاش و همصدا شدن رسانه‌های مختلف معاند جمهوری اسلامی اشاره کنم. مالکی گفت: ما در ظاهر آمدنیوز را می‌دیدیم ولی این کانال تلگرامی موجب هماهنگی همه اپوزیسیون علیه جمهوری اسلامی شده بود که انجام اقدامات خرابکانه از جمله این هماهنگی‌ها محسوب می‌شود.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: فعلا خبری از خرید واکسن کرونا نیست


رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت کرده است و اوایل دی ماه نیز آزمایش های خود را آغاز خواهد کرد. همچنین واکسن های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت خواهد کرد، ولی خوشبینانه‌ترین کارشناسان معتقدند که زودتر از خرداد و تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نخواهیم کرد. حسینعلی شهریاری درباره واردات واکسن کرونا گفت: تا این لحظه نتوانسته‌ایم منابع ارزی لازم برای خرید واکسن کرونا را تامین و این پول را به خارج از کشور منتقل کنیم و احتمال دارد که همانند مشکلی که در مورد واکسن آنفلوآنزا داشتیم، به طوری که پول تهیه این واکسن را تامین به و خارج از کشور منتقل کنیم اما نتوانستیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم. هم اکنون نیز احتمال می رود که برای تهیه واکسن کرونا نیز با این مشکل روبه رو شویم؛ بنابراین، تمام امید ما تولید واکسن کرونا در داخل کشور است.

اختلال گسترده در اینستاگرام

بر اساس گزارش‌های رسیده اینستاگرام ساعاتی است که با اختلال مواجه است. کاربران به‌ محض باز کردن پیج و پست‌های مختلف، خودبه‌خود از اینستاگرام بیرون انداخته می‌شوند. تاکنون بیش از ۸۰۰ گزارش در downdetector.com (وب سایتی که قطع وب را ردیابی می‌کند) درباره اختلال و کرش اینستاگرام مشاهده شده است؛ که بیشتر آن‌ها از سمت کاربران هندی، ایرانی و سایر کشور‌های آسیای میانه بوده است. به نظر می‌رسد این مشکل صرفا برای کاربران اندرویدی این شبکه اجتماعی به وجود آمده است که برخی کاربران را درباره سلامت گوشی‌شان نگران کرده است. اینستاگرام هنوز واکنشی به این مشکل نشان نداده است.

جزئیات دیدار دو عضو حزب اعتماد ملی با کروبی

دو عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با حجت الاسلام مهدی کروبی دیدار و گزارشی از این ملاقات را منتشر کردند.محمد گلزاری و مهران فرجی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشتند: پس از مدت‌ها و با پیگیری‌های فراوان، امکان ملاقات ما با شیخ مهدی کروبی در محل حصر فراهم شد. آخرین دیدار ما به سال‌ها قبل و پیش از آغاز حصر برمی‌گشت.در این ملاقات که حدود دو ساعت و نیم طول کشید، خاطرات سال‌های دور را با دقت و حافظه مثال‌زدنی بیان کردند. در این متن آمده است: در برابر نگرانی ما از وضعیت سلامتشان با خوش رویی انواع حوادث جسمانی را که در ایام حصر برایشان اتفاق افتاده، تشریح کردند و گفتند شکر خدا نسبت به ماه‌های گذشته وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند. در این گزارش آمده است: کروبی با روحیه‌ای بالا، اما نگران از وضعیت کشور و آینده، به شرایط اقتصادی مردم، خطراتی که ایران را تهدید می‌کند، برخوردها و احکام تند قضایی و... اشاره کرد و ناراحت بود. این گزارش می‌افزاید: پس از ده سال حصر، مهمترین نگرانی او، مردم بودند و ایران. از دوران نهضت گفت و خون‌هایی که مردم در راه آرمان‌هایشان و برای مبارزه با استبداد و استعمار دادند. از انتخابات ۸۴ گفت و ۸۸ و انحراف و نفوذی که سال ۸۴ کلید خورد. شاداب و سرزنده و پیگیر خبرها بود و نگران بود که در آینده، اگر شرایط به همین شکل پیش برود، اتفاقات تلخ‌تری رخ بدهد. اینکه روزنه‌ای به سوی اصلاح امور باز شود، برایش امیدوارکننده بود.

فعال اصلاح‌طلب: اصلاح‌طلبان از لاریجانی حمایت نمی‌کنند

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره پیامدهای سیاسی حمایت حزب اعتدال و توسعه از علی لاریجانی و نسبت آینده این حزب با اصلاح‌طلبان به «نامه‌نیوز» گفت: «اگر حزب اعتدال و توسعه از علی لاریجانی حمایت کند باید بپذیریم که دیگر همراه با اصلاح‌طلبان نیست، زیرا اصلاح‌طلبان تا اینجای کار مشغول بررسی چگونگی ورود به انتخابات هستند و می‌خواهند راهبرد انتخاباتی، مانیفست و شیوه ورودشان به انتخابات را در یک مجمع اجماع‌ساز بررسی کنند تا بعد از همه اینها به بررسی نامزد مورد اجماع بپردازند. اگر حزب اعتدال و توسعه از حالا و نگهانی اعلام کند که آقای لاریجانی حمایت می‌کند، عملا راهش را به همه شکل از اصلاح‌طلبان جدا کرده است.» این فعال سیاسی درباره ائتلاف اصلاح‌طلبان با حسن روحانی و حزب متبوعش یعنی اعتدال و توسعه در این سال‌ها اظهار کرد: «اصلاح‌طلبان نخواستند مانند اصولگرایان خلاف اخلاق سیاسی رفتار کنند. اصلاح‌طلبان سهم مهمی در رأی‌ آوردن آقای روحانی داشتند؛ هرچند برخی از نزدیکان آقای روحانی که اتفاقا نفوذ بالایی در دولت هم دارند، توهماتی داشتند که اگر اصلاح‌طلبان نبودند هم روحانی رأی می‌آورد اما تأثیر اصلاح‌طلبان در رئیس‌جمهور شدن آقای روحانی یک واقعیت تاریخی است که نمی‌شود انکار کرد. اصلاح‌طلبان با تکیه بر همین موضوع سعی کردند تا آخرین لحظه مقابل روحانی نایستند کاری که اصولگرایان در حق احمدی‌نژاد نکردند».

لیلاز: سر حرفم هستم؛ دولت روحانی رکورد مصدق را شکست

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به انتقادها از او برای مقایسه عملکرد دولت مصدق با روحانی گفت: هنوز سر حرفم هستم رکورد اقتصاد بدون نفت مصدق را دولت روحانی شکست؛ صادرات غیرنفتی در دولت مصدق افزایش شدیدی یافت اما صادرات از اسفند گذشته تا خرداد امسال تقریباً صفر شد.

مهدی هاشمی به زندان بازگشت

فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که در سه ماهه اخیر به مرخصی آمده بود به زندان بازگشت. او که بیش از پنج سال از دوران محکومیت ده ساله خود را سپری کرده، تحت شرایطی می تواند از آزادی مشروط بهره مند شود. همان مسأله ای که هنوز مورد موافقت مسئولین قضایی قرار نگرفته است.بازگشت مجدد مهدی هاشمی به زندان درحالی صورت گرفت که برخی رسانه های رسمی در ماه های اخیر با انتشار شایعه ای از آزادی او خبر داده بودند. موضوعی که اندکی بعد از سوی نزدیکان وی تکذیب شد.

شهربانو امانی: نمایندگان یک شبه برای چهره‌های با تجربه اصلاح‌طلب محدودیت ایجاد کردند

نماینده ادوار مجلس گفت: طیف تندرو نمی‌خواهد پاسخگوی مردم باشد؛ حتی زمانی که در مدیریت شهری بودند، پاسخگوی مردم نبودند.شهربانو امانی، نماینده ادوار مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با مصوبه مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفت: به نظر من در شش ماهی که به انتخابات مانده است، با توجه به اینکه مجلس یازدهم، خروجی مناسبی نداشته و برنامه ای برای تحقق شعارهای خود نشان نداده است، به دلیل نگرانی از بحران دستاورد فرار به جلو می کند، وقتی کمتر از شش ماه به ثبت نام مانده است چنین مصوباتی نشان از نگرانی از حضور رقبا دارد.او افزود: نمایندگان یک شبه به شرایط سنی دست بردند تا برای چهره های با تجربه اصلاح طلب، محدودیت ایجاد کنند و از طرفی نگران رقبای هم جناحی خود نیز بودند. کشور امروز در بحران اقتصادی قرار دارد و آقایان می خواهند تلاش کنند تا از بهارستان به پاستور بروند و فکر می کنند، اگر به تنهایی همه قدرت را قبضه کنند، می توانند موفق باشند. امانی تاکید کرد: متاسفانه مجلسی ها شرایطی ایجاد می کنند تا یک نظامی بر سر قدرت بیاید. من فکر می کنم اگر به کشورهایی که روسای جمهور نظامی داشتند، توجه کنند در شرایطی که کشور به همدلی نیاز دارد از این اتفاق، جلوگیری می کردند.نماینده ادوار مجلس خاطرنشان کرد: وقتی در چهل سالگی انقلاب اسلامی بحث تابعیت مطرح می شود، در این شرایط قهر مردم با صندوق های رای و اعتقاد به اینکه مردم صاحب صندوق های رای هستند از بین می رود. با بستن فضا و ایجاد محدودیت در رقابت به جای بسترسازی برای مشارکت حداکثری، حضور حداقلی نیز محدود می شود.

ذوالنور: «بی‌اثر کردن تحریم» بر «رفع تحریم» اولویت دارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بی‌اثر کردن تحریم‌ها نیازمند توجه به توان و ظرفیت داخلی‌ است، گفت: دولت برای تأمین نیازهای بدنه خود هم به داخل توجهی ندارد و نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را از خارج تأمین می‌کند.حجت‌الاسلم مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها، گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشتند، باید تمرکز ما و به ویژه دولت بر این موضوع باشد. وی افزود: متأسفانه دولت در هفت سال و نیم گذشته تمام توان خود را صرف مذاکره برای رفع تحریم‌ها کرده و همانطور که رهبر انقلاب نیز اشاره داشتند نه‌ تنها در این چهار، پنج سال تحریمی برداشته نشد، بلکه تحریم‌ها بیشتر هم شد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: رهبر انقلاب گفتند که اگر امکان رفع تحریم‌ها باشد یک ساعت هم نباید درنگ کرد، اما این به این معنا نیست که دولت تنها همین بخش از صحبت‌های رهبری را مدنظر قرار دهد و سایر بخش‌های فرمایشات ایشان را مورد توجه قرار ندهد. ذوالنوری خاطرنشان کرد: بی‌اثر کردن تحریم‌ها بر رفع آنها اولاست و این کار تنها با تکیه بر ظرفیت‌ها و توان داخلی کشور امکان‌پذیر است. وی افزود: متأسفانه رویکرد توجه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های کشور برای تأمین نیازها حتی در تأمین نیازهای بدنه دولت هم مشاهده نمی‌شود و دولت برای تأمین نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود هم از مارک‌های خارجی استفاده می‌کند.

العرب: پاکستان نخواست همراه عربستان علیه ایران باشد

العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: از زمان نخست وزیری عمران خان، روابط پاکستان با عربستان شاهد سردی مستمری بود که دلیل آن، تمایل نداشتن نخست وزیر پاکستان برای ورود به ناتوی اسلامی بود که ریاض به آن دعوت و هدف از آن را مقابله با تروریسم و ایران معرفی کرده است. اما اسلام آباد نمی‌خواهد عنصری برای مقابله با ایران باشد. این نشریه نوشت: پاکستان تصمیم به بازگرداندن وامی گرفته است که پیش از این از عربستان سعودی گرفته بود و تحلیلگران این اقدام را به معنای قطع ارتباط پاکستان با حمایت عربستان در مقابل به دست آوردن حمایت چین و همچنین حمایتی که از ائتلاف پاکستان با ترکیه و قطر حاصل می‌آید می‌دانند. در ادامه این مطلب آمده است: مسئولان روز چهارشنبه اعلام کردند که پاکستان یک میلیارد دلار به عربستان پرداخت کرده که این قسط دوم وام سه میلیارد دلاری آن از سعودی هاست و قرار است در ماه آینده یک ملیارد دلار دیگر هم پرداخت شود.کارشناسان این اقدام را در راستای موضع سیاسی پاکستان در ضمن محاسبات خاص عمران خان می‌دانند که در حال نزدیک شدن به ترکیه و دوری از عربستانی است که شریک تاریخی پاکستان محسوب می‌شود.

جانشین آیت‌الله یزدی انتخاب شد

در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که عصر امروز برگزار شد آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری با رای اکثریت قاطع اعضاء به ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انتخاب شد.بر این اساس حضرات آیات سید احمد خاتمی و عباس کعبی به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.همچنین حضرات آیات محسن اراکی و محمود عبداللهی به عنوان منشی و آیت الله ابوالقاسم وافی به عنوان امین مالی ابقا شد. پیش از این آیت الله یزدی (ره) رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.

پاسخ ظریف به ادعای تازه وزیرخارجه ترامپ

وزیر خارجه کشورمان در توییتی در پاسخ به اظهارات مایک پمپئو نوشت، تحریم‌های آمریکا شرکت‌های خودشان را از دسترسی به بازار ایران دور نگه داشته است. به گزارش اقتصادنیوز، محمدجواد ظریف در توئیتی نوشت: وزیر خارجه پمپئو، در حقیقت این محدودیت‌های خودتان است که شرکت‌های ایالات متحده را تحریم و از بازار ایران با آن منابع انسانی و طبیعی بی‌نظیر، محروم کرده است و این سیاست غیرقانونی «شکست حداکثری‌تان» بود که قرارداد بوئینگ برای ۸۸ هواپیمای مسافربری را لغو کرد که هزینه آن، جان ایرانی‌ها و فرصت‌های شغلی آمریکایی‌ها بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در گفت‌وگویی با واشنگتن اگزمینر مدعی شده بود: بیاییم و به ایرانی‌ها پاداش بدهیم؟ برای آن‌ها رهایی اقتصادی قائل شویم؟ به فرانسوی‌ها یا انگلیسی‌ها اجازه دهیم در آنجا تجارت کنند؟ به یاد داشته باشید حتی در دوران توافق هسته‌ای، شرکت‌های آمریکایی مجاز نبودند آنجا تجارت کنند. این چقدر عجیب است؟

منبع: سایت خبری تحلیلی تابناک

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang