کد خبر : 186755 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Nov 25 2019 9:09AM - 1398/09/04
0 نفر 0 نفر

سیناخبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در شهرضا:

۴۰ هزار نفر هنرمند در ۱۹۹ رشته صنایع دستی در استان اصفهان فعالیت می کنند

سیناخبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: ۴۰ هزار نفر هنرمند در ۱۹۹ رشته صنایع دستی در استان اصفهان فعالیت می کنند.

۴۰ هزار نفر هنرمند در ۱۹۹ رشته صنایع دستی در استان اصفهان فعالیت می کنند

به گزارش سیناخبر فریدون الله یاری در جلسه فعالان گردشگری و صنایع دستی شهرستان شهرضا که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های شهرستان شهرضا گفت: شهرستان شهرضا شهرستان خاص و ویژه ای در حوزه های علمی، دینی، ایثار و شهادت، گردشگری های طبیعی، تاریخی و مذهبی است که در استان از شهرستان های سرآمد است.

 الله یاری تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی، شهرضا به لحاظ ماهیت خاص سفال آن به عنوان شهر ملی سفال شناخته و انتخاب شد و باید از این ظرفیت به خوبی استفاده گردد.

وی افزود: امامزاده شاهرضا(ع) این شهرستان در حوزه گردشگری مذهبی سالانه پذیرای هزاران گردشگر از سراسر کشور است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اذعان کرد: در استان اصفهان ۲۰ هزار اثر واجد ارزش فراوان و تاریخی داریم که حدود ۲ هزار اثر در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

 الله یاری با اشاره به مرمت آثار تاریخی اظهار داشت: با وضعیت بودجه ای در بهترین شرایط بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ اثر سالانه مرمت می شود.

وی گفت: در سال های اخیر تلاش شده تا از ظرفیت های وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در احیای بافت های تاریخی در قالب طرح های بازآفرینی شهری استفاده شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: بازار شهرضا در کشور بی نظیر است و اگر مرمت شود جایگاه شهرضا را بالا خواهد برد.

الله یاری افزود: تغییر دیدگاه در حوزه میراث فرهنگی مسئله مهمی است، باید به این باور برسیم که میراث فرهنگی مهمترین ارزش منطقه ما است و همکاری همه جانبه را می طلبد.

وی اذعان کرد: میراث فرهنگی را باید به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل مهم توسعه بشناسیم نه مانع توسعه.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به حضور دوبرابری بخش خصوصی در پروژه های سازمان اشاره و اظهار کرد: باید ظرفیت بخش خصوصی را به کار بگیریم و در احیای آثار تاریخی از آن استفاده کنیم.

الله یاری با اشاره به محدوده بافت تاریخی شهرضا گفت: محدوده بافت تاریخی شهرضا در شورای عالی شهرسازی مصوب و ثبت شده است و برای اصلاح آن باید دوباره در این شورا مطرح و مصوب شود.

وی با اشاره به فعالیت ۱۹۹ رشته صنایع دستی در استان تصریح کرد: بسیاری از این رشته ها پر رونق هستند و در اقتصاد و بازار های جهانی حرف های زیادی دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان افزود: در استان اصفهان بنگاه های صنایع دستی وجود دارد که در ۲۰ کشور خارجی نمایندگی مستقیم فروش دارند.

الله یاری به فعالیت ۴۰ هزار نفر هنرمند ثبت شده و شناسنامه دار حوزه صنایع دستی در استان اشاره و اذعان کرد: از این ۴۰ هزار نفر هنرمند، ۶ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت: صنایع دستی در اقتصاد استان سهم قابل ملاحظه ای دارد.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: با گسترده شدن بستر های آموزشی سالانه ۳ هزار نفر در زمینه صنایع دستی آموزش رایگان می بینند.

الله یاری تصریح کرد: ایران به عنوان کشور اول جهان در ثبت شهر های جهانی صنایع دستی شناخته شده و اصفهان دومین شهر صنایع دستی دنیا است.

وی با اشاره به کلنگ زنی اولین ناحیه صنایع دستی کشور در شهرضا افزود: هنرمندان صنایع دستی باید استقبال کنند و این ناحیه را راه اندازی نمایند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اذعان کرد: کاروانسراهای مهیار و امین آباد به بخش خصوصی واگذار شده و مشکلات آن حل و فصل می شود.

الله یاری در پایان به پیگیری ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی در سطح وزارت پرداخت واظهار داشت: با ثبت جهانی این کاروانسراها ، کاروانسراهای مهیار و امین آباد در لیست جهانی قرار می گیرند.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang