کد خبر : 175525 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Mar 18 2019 11:47AM - 1397/12/27
0 نفر 0 نفر

شهرضا آماده استقبال از مسافران نوروزی

سیناخبر- در این گزارش به منظور آشنایی مسافران، به مکان‌های دیدنی، تاریخی، تفریحی و سوغات شهرضا پرداخته شده است.

شهرضا آماده استقبال از مسافران نوروزی

کارخانه تاریخی نوین

 این بنا به سبک کارخانه ‌های ریسندگی اصفهان در زمینی به مساحت 45 هزار متر مربع توسط مهندسان آلمانی ساخته شده است و از سال 1315 مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به نوبه خود برگی از تاریخ معاصر این خطه است.

در چند سال اخیر شهرداری شهرضا با تملک بخشی از این کارخانه آن را به محیطی زیبا و چشم‌نواز تبدیل کرده است که مسافران نوروزی می‌توانند با حضور در آن از فضای سبز و قسمت‌های تاریخی آن دیدن کنند.

کاروانسراهای مهیار و امین‌آباد

 این کاروانسرا یکی از بهترین کاروانسراهای ایران است و زمان ساخت آن به دوره شاه اسماعیل صفوی باز می‌گردد.

قدمت این بنای ارزشمند به دوران صفویه باز می‌گردد و از خصوصیات بارز این کاروانسرا نقشه هشت ضلعی و طاق‌ها و قوس‌های ضربی بسیار است. کاروانسرا در مسیر ارتباطی آباده قرار گرفته و مرمت آن به منظور احیا و استفاده مجدد  به عنوان هتل و استراحتگاه بین راهی توسط سازمان میراث فرهنگی در مراحل پایانی است.

 کاروانسرای ملک‌التجار (هتل منتظران)

 این بنای ارزشمند با قدمتی در حدود بیش از 100 سال در جنب امامزاده شاه رضا واقع است و در سال‌های اخیر توسط شرکت منتظران به یک هتل سنتی تغییر کاربری داده است.

آسیاب‌های اسفرجان

 این آسیاب‌های آبی 7 دستگاه بوده‌اند که به ترتیب آبگیری عبارت بودند از: آسیاب قلتغ‌شاه، آسیاب خاکی، آسیاب سنگ سفید، آسیاب محمود میرزا، آسیاب شیرعلی و آسیاب آراگوره یا «هاروگوره» (قدیمی‌ترین آسیاب اسفرجان متعلق به زمان ساسانیان است.)

 درخت گردو 500 ساله

 این درخت گردو در اسفرجان در محله عرب ها واقع شده است. این درخت چندان عظیم است که برخی ریشه‌های آن از خاک بیرون افتاده و قطر بعضی از آن‌ها به یک متر یا بیشتر هم می‌رسد.

 منزل احتشامی

 مربوط به دوران قاجاریه واقع در روستای تاریخی هونجان است،تزیینات زیبا همراه با گچ‌بری‌های نفیس بر روی دیوارها و سقف که از جنس سیم گل است،چشم هر بیننده را به خود جلب می‌کند.

 برج‌های کبوتر

 با قدمتی در حدود 200 سال، در مسیر ارتباطی شهرضا-آباده و شهرضا-اصفهان به صورت پراکنده در تمامی روستا های اطراف قابل مشاهده است.

  روستای هونجان هم یکی دیگر از روستاهای اطراف شهرضا است که چشمه‌ای به نام زرچشمه در آن وجود دارد و رودخانه‌ای نیز در آن جریان دارد.

مسافران نوروزی می‌توانند برای اسکان در شهرضا به ستاد مسافران نوروزی واقع در میدان حر، کارخانه تاریخی نوین مراجعه کنند اگر مسافران پارک‌های شهرضا را برای اسکان انتخاب کنند بهترین پارک‌ها پارک آبشار و ملت و همچنین کمپینگ مسافری است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang