کد خبر : 144633 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Nov 13 2018 9:46AM - 2018/11/13
0 نفر 0 نفر

جمعیت سالمند شهرضا از میانگین کشوری بالاتر است

سیناخبر- خانه مهر شهرضا با هدف بالا بردن کیفیت زندگی، افزایش امید به زندگی و آرامش در دوران سالمندی و تکریم آن‌ها ایجاد شده است.

جمعیت سالمند شهرضا از میانگین کشوری بالاتر است

به گزارش روز سه شنبه سیناخبر سالمندی و پیر شدن یک جریان طبیعی و عمومی در نظام آفرینش است. انسان نیز خواه ناخواه، زندگی را از دوران کودکی و ناتوانی آغاز کرده، مرحله جوانی و قدرتمندی را پشت سر می‌گذارد و به تدریج با سختی‌های روزگار پیری و سالمندی، دست به گریبان می‌شود.

دوران سالمندی همانند دوران کودکی یا جوانی، یکی از مراحل زندگی است با این تفاوت که دوران کودک و جوانی، سرشار از انرژی و تلاش، ولی دوران سالمندی، همراه با تحلیل قوا و کاهش میزان فعالیت‌های فیزیکی است.

رییس اداره بهزیستی شهرضا اظهار داشت: سالمندان جوان از 60 تا 70 سال، سالمندان میان سال از 71 تا 80 سال و سالمندان کهن از 81 سال به بالا  هستند.

سید علی موسوی با بیان اینکه 36 میلیون نفر سالمند در جهان مبتلا به آلزایمر هستند که تا سال 2050 به 115 میلیون نفر می‌رسند، افزود: با توجه به افزایش جمعیت سالمند در جهان، آمار مبتلایان به پارکینسون به 9 میلیون نفر خواهد رسید.

وی با بیان اینکه خدمات‌رسانی به سالمندان به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: ایجاد مراکز نگهداری از سالمندان یک اولویت است و باید به آن توجه داشت.

رییس اداره بهزیستی شهرضا با بیان این‌که سالمندان قشر فرهیخته و با تجربه جامعه هستند که باید از توان و هنر آنان استفاده کنیم، بیان کرد: تشکیل شورای سالمندان، ساخت مجموعه بزرگ خانه مهر و خانه رضوان به عنوان اقدامات مؤثری برای خدمت‌رسانی مناسب به سالمندان در شهرضا بوده است.

رییس هیأت مدیره خانه مهر شهرضا با بیان اینکه خانه مهر شهرضا در راستای تغییر نگاه به دوران سالمندی و استفاده بهینه از تجهیزات سالمندان در سال 1383 با جمعی از خیران آشنا به مسائل اجتماعی ایجاد شد، اظهارداشت: پروژه خانه مهر در 24 هزار هکتار در 6 فاز ساخته می‌شود.

ابراهیم امینی با بیان اینکه هدف از تأسیس خانه مهر بالا بردن کیفیت زندگی در دوران سالمندی است، بیان کرد: در خانه مهر درصددیم که محیطی مهیا سازیم که سالمندان در آن احساس آرامش کنند و همدلی و هم زبانی در آن جاری باشد و امید به زندگی در سالمند تقویت و به حرکت و تغذیه آنان توجه خاص شود و کرامت و عزت نفس سالمندان نهادینه شده باشد.

وی با تأکید بر این‌که باید از تجارب و ظرفیت سالمندان استفاده شود، بیان کرد: نخستین اولویت خانه مهر شهرضا حضور خیل عظیم سالمندان در خانه مهر و استفاده از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و هنری با مشارکت خود سالمندان است.

رییس هیأت مدیره خانه مهر شهرضا گفت: برخی افراد گمان می‌کنند این مکان‌ها محلی برای نگهداری از سالمندانی است که خانواده توان نگهداری از آنها را ندارد اما در واقع خانه‌های سالمندان محلی است که می‌خواهد دیدگاه عمومی و خانواده‌ها را نسبت به سالمندان تغییر دهد.

وی با بیان اینکه به زودی بنیاد فرزانگان با هدف افزایش مشارکت مدنی و اجتماعی سالمندان و استفاده از توان و ظرفیت آنها در شهرضا راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: بنیاد فرزانگان با ایجاد بانک اطلاعاتی سالمندان، نیازهای آنها را شناسایی کرده و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند.

امینی بیان کرد: بنیاد فرزانگان به‌منظور تحقق پاسداشت جایگاه سالمندان، تلاش در راستای توانمندی سالمندان از نظر اقتصادی، معیشتی، جسمی، فرهنگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های سبک زندگی سالم، مهارت‌های زندگی، مهارت‌های شغلی، مشاوره، بهداشتی، ارائه خدمات نوین در حوزه سالمندی و جذب کمک‌های مردمی و دولتی در راستای خدمات به سالمندان ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به این‌که دومین اولویت خانه مهر اسکان خانواده سالمند غیر وابسته به تخت بالای 60 سال است، گفت: این طرح به صورت پایلوت در خانه مهر شهرضا آغاز شده است.

رییس هیأت مدیره خانه مهر شهرضا با اشاره به این‌که تا سال 1410 جمعیت سالمندان شهرضا به بیش از 20 هزار نفر می‌رسد، تصریح کرد: از این تعداد 3 هزار نفر دارای شرایط ویژه هستند و از هم اکنون باید به فکر آن‌ها باشیم و برنامه‌ریزی کنیم.

فرماندار شهرضا گفت: بازنشستگی به معنای خانه‌نشینی و کناره‌گیری از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی نیست و باید از ظرفیت بازنشستگان استفاده کرد.

علی اصغر رفیعی‌نژاد با بیان این‌که جامعه سالمندی و بازنشستگی ما، جامعه بزرگی است که بخش خصوصی می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند، افزود: جمعیت سالمند کشور در سال 95، 7 میلیون و 400 هزار نفر معادل 9.3 درصد جمعیت کشور بوده و این جمعیت در حال افزایش است.

وی با بیان این‌که افزایش جمعیت سالمند نشان دهنده افزایش امید به زندگی است، بیان کرد: 72 درصد جمعیت سالمندی شهرنشین و 27 درصد روستانشین هستند و در روستا نیز قابلیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمنیه وجود دارد.

فرماندار شهرضا با اشاره به اینکه 9 درصد جمعیت استان اصفهان سالمند هستند، عنوان کرد: در شهرضا بر اساس آمار 18 هزار و 31 نفر سالمند دارد که 9 هزار و 372 نفر زن و 8 هزار و 649 نفر را مردان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این‌که 11.27 درصد جمعیت شهرضا را سالمندان تشکیل می‌دهند که از میانگین کشور که 8.3 درصداست، بالاتر است، خاطرنشان کرد: این آمار نشان می‌دهد که مهاجرت جوانان از شهرضا در حال افزایش است.

رفیعی‌نژاد با تأکید بر این‌که بخش خصوصی می‌تواند در قالب تولیدی، تعاونی و مشاوره حقوقی از سالمندان استفاده کند، تصریح کرد: بخش بزرگی از سالمندان دارای مستمری هستند، بنابراین بخش خصوصی می‌تواند برای این قشر تورهای گردشگری، بوم‌گردی، سفرهای زیارتی برگزار کند.

وی با بیان این‌که از بخش خصوصی دعوت می‌شود به حوزه سالمندان وارد و از ظرفیت مالی و کاری آنها استفاده کند، اظهار داشت: دستگاه‌های فرهنگی شهرستان شهرضا پس از بررسی تسهیلاتی را در اختیار سالمندان قرار دهند و شعبه‌ای سیار، نهاد کتابخانه‌های شهرضا در خانه مهر ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang