کد خبر : 144281 دسته : دینی ومذهبی
تاریخ انتشار : Sep 22 2018 9:19AM - 2018/09/22
0 نفر 0 نفر

قدمت ۵۰۰ ساله منازل روضه‌خوانی در شهرضا

سیناخبر- در شهرضا منازلی زیادی وجود دارد که سال‌ها است در آنها در دهه محرم روضه‌خوانی می‌شود و بعضی از این منازل حدود ۵۰۰ سال است که در آن روضه‌خوانی می‌شود.

قدمت ۵۰۰ ساله منازل روضه‌خوانی در شهرضا

به گزارش روزشنبه سیناخبریکی از میراث‌های فرهنگی شهرستان شهرضا میراث عزاداری قیام عاشورا است که سال‌های سال مردمان دوستدار اهل بیت(ع)در ماه محرم ماه عزای عزیز خدا امام حسین(ع) به صورت‌های مختلف ارادت خود را به امام مظلوم خویش نشان می‌دهند.

در این راستا می‌توان به برگزاری مراسم مذهبی اعم از جشن‌های با شکوه و خاص و عزاداری‌ها به مناسبت‌های مختلف از جمله برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اشاره کرد.

 مردم بازار شهرضا در محرم با سیاهپوش کردن مغازه‌ها و راه‌اندازی هیئات و دستجات عزاداری، سوگواری خود را آغاز کرده و تا دو روز بعد از عاشورا هر روز صبح و عصر دستجات با شرکت در مجالس روضه‌خوانی و شب‌ها با برپائی مراسم زیارت عاشورا، عزاداری می‌کنند.

جمعی از مردم تحت عنوان چهل و یک منبری پیاده و در 41 مکان شمع روشن کرده و نقل و شکلات نذر می‌کنند و در بین این دستجات، هیئت عزاداری بنی اسد(سنگ زن) منحصر به فرد بوده و با زدن دو چوب مدور به همدیگر و فریاد برآوردن یا حسین(ع) و دادن سلام عشق، عزاداری می کنند.

 قربانی کردن گاو، شتر و گوسفند در این ایام و ناهار و شام دادن نذری به عموم مردم از دیگر رسوم ویژه عزاداری است.

پخت سمنو، آش کشک و آش برگ و شله زرد توسط بیشتر خانواده‌های شهرضائی در طول سال به منظور رفع همّ و غم و برآورده شدن حاجات یکی دیگر از این رسوم است که بیشتر نیز به مقدار بسیار زیاد پخت و به مردم داده می‌شود.

در شهرضا منازل زیادی وجود دارد که سال‌هاست در آنها در دهه محرم و دیگر ایام سال روضه‌خوانی می‌شود، بعضی از این منازل  حدود 500 سال است که در آن روضه‌خوانی می‌شود، نظیر تکیه حاجی در سال‌های اخیر منزل مسکونی مرحوم مرتضی نیرومند را خریداری و ضمیمه تکیه حاجی کرده‌اند خود مرحوم نیرومند هم در زمان حیاتش در این مکان روضه می‌گرفت.

تکیه حاجی در زمان حیات مرحوم علیرضاخان کیان هم روضه می‌گرفت و در موعد ظهر تمامی دسته‌جات در تکیه جمع شده و برنامه سینه‌زنی، زنجیرزنی و سنگ‌زن همه برنامه خود را اجرا می‌کردند.

 از تکایای معروف قدیمی شهر تکیه اقدمیه (مدرسه اقدمیه) است که در قدیم بنا و به تکیه باقی  مشهور بوده این تکیه از تکایای بسیار قدیمی است.

 از تکایای قدیمی دیگر در شهرضا تکیه دوالی‌ها است که در حد شرقی شهرضا واقع شده و اکنون نیز در آن روضه‌خوانی می‌شود.

 تکیه قدیمی دیگر تکیه سنگ‌تراش‌ها است که در بازار قرار دارد و در دهه محرم در این تکیه روضه‌خوانی است.

 دیگر تکیه سنگ‌زن شهرضا این تکیه در خیابان حکیم فرزانه واقع شده و باقی مانده مجموعه معروف به سلیمان خان حاکم عهد قاجاریه است که یک باب حمام و تکیه سنگ زن موجود و بیشتر این مجموعه در خیابان حکیم فرزانه واقع شده است در این تکیه در ایام محرم روضه‌خوانی می‌شود و دسته سنگ‌زن از این محل حرکت می کند.

 دیگر از مکان‌های روضه‌خوانی تکیه محله‌آقا است که این محل به اضافه تعدادی از آب‌های صحرای فضل‌آباد و املاک آن که در خیابان ولی عصر غربی قرار دارد، در طول سال در تکیه محله‌آقا روضه‌خوانی است، امیر حمزه فرمانده سپاه شاه عباس صفوی مدتی که در شهرضا ماند و این املاک را بر سید شهدا برای روضه‌خوانی وقف کرده است.

دیگر از منازل قدیمی روضه‌خوانی منزل آقا محمد حسین قدسی است که در بازار بزرگ قرار دارد و دسته سینه‌زن از منزل این شخص در واقع حرکت می‌کنند و این منزل حدود 400 سال است که در آن روضه‌خوانی می‌شود.

یکی دیگر از محل‌های روضه‌خوانی تکیه امام رضا (ع) واقع در در محله فضل‌آباد است که روضه‌خوانی آن به سرپرستی حاج غلامرضا و سید حاج حیدرعلی تقوی و در حال حاضر حاج عبدالرسول نقوی روضه انجام می‌شود.

تکیه منبرسنگی و منزل حاج محمد حسن ضیائی است که در خیابان شهید بهشتی قرار دارد و حدود 400 سال است در این مکان روضه‌خوانی می‌شود و دیگر منزل سید مهدی گلزاری واقع در خیابان شهید بهشتی است که متجاوز از 120 سال است در آن روضه‌خوانی می شود.

منزل عبدالرسول ناجی واقع در کوچه فقیه از یکصد سال بیشتر است که در آن روضه‌خوانی می‌شود منزل میرزا محمدعلی حریری واقع در کوچه خان که در ایام محرم در آن روضه‌خوانی است به علاوه باید دانست که در تمامی اماکن مقدسه نظیر بیت العباس، مسجد حضرت علی(ع)، مسجد امام حسین (ع) و بسیاری از منازل شخصی در شب‌های جمعه روضه‌خوانی می‌شود و این ارادتی است که جمع مردم شهرضا به چهارده معصوم دارند.

 گذشته از آنچه نامبرده شد منازل و تکایای دیگری نیز مراسم روضه‌خوانی در آنها انجام می‌شود مانند تکیه توکل اول خیابان حکیم فرزانه و دیگر تکیه و جایگاه باشکوه دسته سقا که از دستجات قدیمی و با اهمیت شهرضا است.

منزل میرزا محمدعلی شاهی، منزل چاووشی، منزل مرحوم جواد گلابی و منزل عبدالعلی گلابی و منزل خلیل حداد و منزل شریفی در میدان طالقانی، مدرسه علمیه (تکیه اولیاء) امام حسین(ع) از دیگر مکان‌هایی است که در ایام محرم در آن روضه‌خوانی می‌شود.

منزل مرحوم سید مصطفی فاطمی در کوچه شرکت برق از مکان‌های بسیار قدیمی و سابقه روضه‌خوانی در آن به 400 سال می‌رسد و منزل سیف‌الله جاوری و روضه‌خوانی در محل تکیه انصارالحسین(ع) و روضه باشکوه منزل محمد فرزانه در منزل شخصی در کوچه انصارالحسین (ع) و منزل خلیل الله همت و منزل غلامرضا اباذری و روضه‌خوانی در منزل حاج عبدالرسول گیوه‌چی که فرزندان آن مرحوم به سرپرستی شیخ حمید گیوه چی انجام می‌شود.

روضه‌خوانی در منزل غلامحسین گلابی و در حال حاضر رضا گلابی انجام روضه‌خوانی را به عهده دارند از دیگر مجالس روضه‌خوانی منزل محمدرضا اعتدالی، بهرام تنهایی و حبیب‌الله سخایی  و در طول سال اداره اوقاف از وقفیات که در دست دارد در بیت العباس به مدت یک ماه روضه می‌گیرد به علاوه عده‌ای در مسجد جامع از بابت وقفیات روضه می‌گیرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang