کد خبر : 239052 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jun 13 2021 9:44AM - 1400/03/23
0 نفر 0 نفر

هر آنچه که از لک های پوستی و درمان آن باید بدانید

سیناخبر- موضوع این مطلب "هایپرپیگمانتاسیون" یا "لکهای تیره رنگ" است.

هر آنچه که از لک های پوستی و درمان آن باید بدانید

 رنگی که پوست و موهای ما به طورطبیعی دارد به خاطر وجود "ملانین" یا همان رنگدانه هاست که توسط سلول های "ملانوسیت" تولید می شود.

 "هایپرپیگمانتاسیون" یا همان لک های پوستی به دلیل افزایش تولید و رسوب غیر یکنواخت رنگدانه پوستی در پوست به وجود می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این مشکل رایج و روش های پیشگیری و درمان آن بپردازیم.

شایع ترین نوع آن ناشی از سالمندی و برخورد اشعه ماورابنفش با پوست است که معمولا در نواحی بدن که پوست بیشتر در معرض نور خورشید است از جمله صورت، گردن، قفسه سینه و روی دستها ایجاد می شود.

"ملاسما" نوعی لکهای پوستی از این دست هستند که در صورتند و حتما بر اثر تماس با نور خورشید ایجاد می شوند.

نوع دیگر این لکها "هایپرپیگمانتاسیون" پس التهابی است که در محل ضایعات التهابی قبلی پوست مثل آکنه، محل بهبود زخم و ... بروز می کند.

غیر از علل شایع گفته شده، لکه های پوستی همچنین به دلایل شرایط ژنتیکی، شرایط هورمونی همچون بارداری، مصرف بعضی از داروها، بعضی از بیماری ها و تماس با بعضی از مواد شیمیای نیز ممکن است رخ دهد.

دو نکته اولیه مهم وجود دارد که اول عوامل پیشگیری برای لک پوستی که در درمان هم نقش بسزایی دارند و دوم اینکه بهترین فصل برای درمان لکهای پوستی پاییز و زمستان است و آن هم به دلیل کاهش شدت تابش خورشید است.

 هدف از درمان مهارساخت ملانین (رنگدانه های پوست) و برداشتن آنهایی که از قبل در پوست موجود است (به روش لایه برداری).

اقدمات درمانی لک پوست به شرح زیر است:

۱. روتین مرتب روزانه و شبانه پوست با توجه به نوع پوست فرد (در چند پست قبل مراحل مفصل توضیح داده شد)

۲. استفاده صحیح و مرتب ضدآفتاب با توجه به نوع پوست (در طی درمان لک پوستی ممکن است آفتاب حتی باعث افزایش سایز و تیره تر شدن لک شود، پس اهمیت مصرف منظم و درست ضدآفتاب ها اهمیتی بسیار بیشتری پیدا می کند)

۳. استفاده بیشتر از مرطوب کننده ها و آب رسانهای پوستی

۴. استفاده از تونرهای حاوی آنتی اکسیدانها (بخصوص ویتامین C)

۵. استفاده از داروهای لایه بردار مثل رتینوییدها

۶. استفاده از داروهایی که موجب مهار ملانین سازی می شود مثل هیدروکینون

۷. استفاده از روشهای تهاجمی تر ازجمله استفاده از لایه بردار های قوی شیمیایی ، میکرونیدلینگ ، مزونیدلینگ ، مزوتراپی و میکرو ابریژن. این روشها بایست فقط توسط پزشک و در مطب انجام گردد.

8. درمان بیماری زمینه ای که منجر به بروز لک ها شده است.

در درمان لکهای پوستی بهتر است داروها را بصورت ترکیبی و فقط در شب استفاده کرد.

مورد ۵ و ۶ و ۷ فقط به تجویز پزشک است، چون گاهی لکها میتواند نشانه های بیماری داخلی و خطرناکتر مثل لوپوس باشند که نبایست با آنها بازی کرد. همچنین با توجه به نیاز، نوع و وضعیت پوستتون و شرایط بالینی پزشک بایست استراتژی درمان مناسب برای اون فرد را طراحی کند و روشهای ترکیبی مورد نیاز را تجویز کند تا بهترین نتیجه به دست آید.

فراموش نکنید استفاده سرخود دارو و مواد نامعتبر توسط خود افراد، سالنهای زیبایی و عطاریها می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang