کد خبر : 207947 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Aug 3 2020 10:37AM - 1399/05/13
1 نفر 1 نفر

وقتی ویروس کرونا برای مردم عادی شد؛ روند ابتلا در «شهرضا» اوج گرفت

سیناخبر- برگزاری مراسم‌های عروسی و ترحیم شمار مبتلایان به ویروس کرونا را در شهرستان شهرضا افزایش داده و وضعیت شهرستان را به سمت قرمز پیش برد.

وقتی ویروس کرونا برای مردم عادی شد؛ روند ابتلا در «شهرضا» اوج گرفت

به گزارش روز دوشنبه سیناخبر چند ماهی است که کرونا وارد ایران شده است و با شیوع گسترده‌اش در بین شهرهای مختلف کشور، افراد زیادی را درگیر خود می‌کند و جان‌های زیادی را می‌ستاند. اما در این بین، مهم‌ترین عامل شیوع کرونا، تجمعات خانوادگی و مراسمات عزا و عروسی است، تجمعاتی که اگر یک نفر مبتلا و یا ناقل باشد، می‌تواند تمام افراد حاضر را مبتلا کند. چنانچه در خبرهای زیادی می‌شنویم که در فلان عروسی یا در فلان مراسم ترحیم، بسیاری از افراد، مبتلا به کرونا شده‌اند.

باورها بر این بود که گرمای هوا سبب فروکش کردن ویروس کرونا می‌شود اما افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا نشان داد که گرمای هوا اثر خاصی روی کاهش تعداد این بیماران ندارد، روزانه آمار مبتلایان در شهرستان شهرضا رو به افزایش است به طوری که وضعیت این شهرستان قرمز شد، هشداری که بارها توسط مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا به مردم داده شده بود، اما مثل اینکه گوش شنوایی نبود و بالاخره عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، شهرضا را به سمت وضعیت قرمز پیش برد.

این روزها رفت وآمدها، رفتارهای مردم در کوچه و خیابان و برگزاری مراسم‌های عروسی و جشن و عزا بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی طوری است که انگار نه انگار کشور، استان و شهرستان شهرضا همچنان درگیر اپیدمی کرونا است، اما برخلاف مردم، کووید 19 شوخی‌بردار نیست و تعداد جانباختگان کرونا رو به افزایش است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به وضعیت قرمز شهرضا و موج دوم شیوع کرونا اظهار داشت: با طولانی شدن روزهای همه‌گیری بیماری کرونا حساسیت و دقت‌نظر مردم نسبت به رفتارهای پیشگیرانه کم شده است، در حالی که همین پدیده، کادر بهداشت و درمان را خسته و درمانده کرده است.

حجت‌الله تنهایی با بیان اینکه کادر درمان خسته از رنج ناشی از کار زیاد نیست، بلکه خسته از اینکه فرصت ریکاوری و استراحت بین دو موج فروردین و مرداد ماه بیماری را نداشته‌اند، افزود: اگر چه افسرده و دلگیر از بیمار شدن و مرگ عزیزان همکارمان می‌شویم ولی تا آن زمان که مردم را همدل و همراه ببینیم از مرگ در جبهه سلامت به خاطر حفظ جان مردم هم دریغ نداریم.

وی با بیان اینکه ما خسته از آزردگی‌های روزهای کاری سخت‌مان نیستیم، گفت: ما خسته و دل آزرده‌ایم به این خاطر که چرا بعضی از مردم، با رعایت نکردن اصول پیشگیری از یک بیماری که نه دارو برای درمان در زمان بستری دارد و نه واکسن برای پیشگیری از بیمار شدن، به خود و عزیزان‌شان رحم نمی‌کنند، شاید شما از بیمار شدن خودتان نگرانی نداشته باشید، ولی زمانی که با رعایت نکردن اصول پیشگیری سبب بیمار شدن دیگران و حتی خدای ناکرده مرگ دیگران بشوید، چگونه از نظر اخلاقی انسانی آسوده خاطر خواهید بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان اینکه خیلی صادقانه به شما بگویم مهم‌ترین اصل پیشگیری از بیماری، ماندن در خانه در بیشتر زمان‌ها و عدم حضور در جمع و جماعت‌های غیرضروری تشکیل شده در فضاهای بسته است، بیان کرد: اکنون که وضعیت بیماری در شهرستان شهرضا قرمز اعلام شده است، بنا به دیدگاه علمی و بهداشتی باید محدودیت‌های زیادی از نظر ما در سطح شهر انجام شود که متأسفانه از دیدگاه معیشتی و اقتصادی مقدور نیست.

وی ادامه داد: در این زمان تمام امیدها به رفتارهای اجتماعی معقول شما شهروندان است که خود به طور منطقی برای رفتن به بسیاری از اماکن شلوغ به ویژه فضاهای بسته و بدون رعایت پروتکل‌های پیشگیری تصمیمی عاقلانه داشته باشید.

تنهایی افزود: وقتی در نظارت‌ها و بررسی میدانی و خواندن گزارش بازرسان بهداشتی دقت می‌کنم دلگیر می‌شوم که قهوه فروشی‌ها با عدم رعایت پروتکل شلوغ است، در گیم نت‌ها فرزندان شما بدون هیچگونه رعایت فاصله و استفاده از ماسک در فضای نامطلوب حضور دارند، رفت و آمدهای غیرضروری شهروندان در سطح شهر فراوان است و مراسم عزا و ختم به صورت فشرده در فضاهای خانه و بر سر مزار به وفور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در مراسم عروسی شهروندان شهرضایی دیگر از فاصله‌گذاری خبری نیست و در مراسم شهروندان قشقایی تعدد مدعوین و حضور بیش از اندازه ظرفیت تعیین شده، وجود دارد، تصریح کرد: بازارهای روز برای خریدهای غیرضروری پر رفت و آمد است، وسواس و دقت گذشته در جایگاه‌های سوخت وجود ندارد، دورهمی‌های بیش از تعریف حباب خانواده و حباب اجتماعی در قالب، جشن تولد و جشن وجود دارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با انتقاد از اینکه استفاده از ماسک استاندارد حداقل است، عنوان کرد: عزیزان وقتی ویروس کرونا که با قدرت سرایت بالا و قدرت کشندگی زیاد در افراد حساس، به شهر شما حمله کرده است، پس چرا ما به راحتی خود را در معرض ابتلاء به ویروس قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه فراموش نکنید وضعیت قرمز یعنی افزایش میزان موارد ابتلاء سرپایی، افزایش موارد بستری مثبت و افزایش موارد مرگ، تصریح کرد: پس اگر قرار است تعداد زیادی شهروند همزمان بیمار شوند و تعداد زیادی نیازمند بستری در بخش و تعداد زیادی نیازمند بستری در بخش مراقبت ویژه باشند، در نبود کادر بهداشتی درمانی تازه نفس، با انگیزه و به تعداد متناسب با تعداد بیمار شما چه انتظاری دارید، مگر قرار است همه ما خودمان سبب بیماری خودمان شویم و بعد انتظار زیاد از سیستمی داشته باشیم که حد و اندازه مکان، تجهیزات، دارو و پرسنلش کمتر از حد و اندازه تعداد بیماران است.

تنهایی اضافه کرد: در شرایط وضعیت قرمز یا باید مانند فروردین‌ماه محدودیت‌های شدید اجتماعی مانند بستن مسیرها، بسته شدن مغازه‌ها و تعطیلی کسب و کارها و لغو امور اداری به صورت دورکاری اعمال شود و یا اینکه شهروندان با درایت و دقت نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماندن حداکثری در خانه اقدام کنند.

وی بیان کرد: از آنجایی که اعمال محدودیت‌های حداکثری براساس برنامه‌های ستاد مقابله با کرونای کشوری ابلاغ نشده و امکان ندارد و تمامی مکان‌های ارائه کننده خدمت مشغول به کار هستند، ثواب آن است که خودمان مواظب خودمان و عزیزان‌مان باشیم و از رفتن به هر گونه جمع و جماعت خودداری کنیم و به کادر درمانی شهر فرصت خدمت‌رسانی مناسب بدهیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان اینکه دوره همه‌گیری کرونا با همه سختی‌هایش هر چه قدر طولانی باشد، تمام شدنی است، افزود: فرصت‌های زیادی در آینده برای بسیاری از امور مثل دورهمی، کلاس زبان، کلاس موسیقی و تقویتی کنکور، جشن و عروسی، ختم و عزا، کسب فیوضات معنوی و جماعت‌های مذهبی، خرید و خیابان‌گردی، گشت و گذار و مسافرت، ورزش و بازی و هیجان فراهم می‌شود اما فرصت برای زندگی پس از مرگ من و شما و عزیزان با بیماری کرونا دیگر وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در این چند روزه پر تلاطم با کاهش سن ابتلاء به کرونا و مرگ ناشی از آن شاهد مرگ عزیزانی از شهرمان بودیم که از امید به زندگی معمول آنها سال‌های زیادی باقی مانده بود، گفت: همانگونه که کادر درمانی 38 ساله‌مان فوت شد، خانم 32 ساله و دختر 18 ساله شهرمان و خیلی از انسان‌های شریف و دوست داشتنی به علت شیوع و ابتلاء به کرونا فوت شدند و اگر این چنین پیش برود مطمئن از بیمار نشدن خود و عزیزان و راحت زندگی کردن‌مان نباشید.

تنهایی خاطرنشان کرد: ویروس هزار چهره کرونا نشان داده همانگونه که بسیار خطرناک، بدون دارو و بدون واکسن است. اما با ماسک زدن، فاصله‌گذاری مناسب اجتماعی، ضدعفونی و شستشوی مرتب دست و سایر مراقبت‌های ساده، قدرت همه‌گیری و مرگ و میر آن بسیار کم می‌شود، پس بیشتر در محیط امن خانه بمانیم و اصول پیشگیری را رعایت کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات

رضا

1399/05/14

کاش مردم بیشتر رعایت کنند تا شر این بیماری از سر همه کم بشه.

Designed and Powerd by Afrang