کد خبر : 175844 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : May 15 2019 9:11AM - 1398/02/25
0 نفر 0 نفر

ارزش علوفه مراتع سمیرم 221 میلیارد تومان است

سیناخبر- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: متوسط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی مراتع شهرستان سمیرم 221 میلیارد تومان است.

ارزش علوفه مراتع سمیرم 221 میلیارد تومان است

به گزارش روز چهارشنبه سیناخبرعزت الله مرادی اظهار داشت: با توجه به تغییرات اکولوژیکی و اقلیمی و بارش‌های مناسب سال جاری، تولیدات علوفه در شهرستان وضعیت مطلوبی داشته است؛ ظرفیت چرایی مراتع شهرستان تعداد 500 هزار رأس دام است که در 350 هزار هکتار مرتع و حدود یک‌صد هزار هکتار اراضی جنگلی این شهرستان پراکنده و از علوفه تولیدی مراتع استفاده خواهند کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم بیان کرد: ظرفیت ورود دام به مراتع بر اساس پروانه‌های چرایی است که برای عشایر صادر شده که ورود دام مازاد بر ظرفیت مراتع، غیرقانونی است و به زودی طرح شمارش دام و کنترل پروانه چرای عشایر و مرتعداران آغاز می‌شود و هر دامدار یا خانوار عشایری که دارای دام مازاد باشند متخلف محسوب و قاطعانه با آنها برخورد می‌شود.

مرادی افزود: نیمی از مراتع درجه یک استان اصفهان در شهرستان سمیرم واقع شده و به عبارت بهتر سمیرم قطب مرتعداری استان اصفهان است، در سال جاری ارزش اقتصادی مراتع شهرستان سمیرم هشتصد و هشتاد و چهار میلیارد تومان است که متوسط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی از نظر علمی و اکولوژیکی 25 درصد از ارزش اقتصادی مراتع محسوب می‌شوند و 75 درصد ارزش اقتصادی غیر علوفه و حفاظتی، اکولوژیکی، زیبایی شناختی، تنوع زیستی، ژنتیکی و گیاهان دارویی است. با این احتساب ارزش اقتصادی مراتع سمیرم 884 میلیارد تومان است و در سال جاری از این مقدار فقط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی 221 میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: میزان تولید علوفه در مراتع ییلاقی سمیرم در سال جاری با توجه به بارندگی‌های خوبی که داشتیم 158 هزار تن است که در هر هکتار از مراتع شهرستان به‌ طور متوسط 351 کیلوگرم می‌شود و نکته قابل‌توجه در رابطه با علوفه موجود در مراتع، احتمال افزایش آتش‌سوزی است که با کمک مردم و مرتع‌داران کنترل خواهیم کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم افزود: از مسئولان تقاضا داریم متناسب با ارزش اقتصادی مراتع اعتبار احیا و اصلاح و حمایت و حفاظت منابع طبیعی شهرستان اعتبار بگذارند.

چهار هزار و 700 خانوار عشایری از چهار طایفه دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی ایل بزرگ قشقایی به ییلاق کوچ و مدت چهار ماه از سال میهمان مراتع ییلاقی سمیرم هستند.

شهرستان سمیرم در زاگرس مرکزی با 150 روستا و آبادی، شش شهر و چهار بخش و افزون بر یک‌صد هزار نفر جمعیت روستایی، شهری و عشایری، با 455 هزار هکتار عرصه‌های ملی و طبیعی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع‌شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang