کد خبر : 175197 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Feb 3 2019 10:58AM - 1397/11/14
0 نفر 0 نفر

رییس نظام مهندسی شهرضا:

طرح مجریان ذیصلاح در شهرضا اجرا شد

سیناخبر- رییس نظام مهندسی شهرضا گفت: طرح مجریان ذیصلاح در شهرضا اجرایی شد.

طرح مجریان ذیصلاح در شهرضا اجرا شد

به گزارش سیناخبر کیفیت ساختمان و محل آن  رابطه مستقیم با کیفیت زندگی هر خانواده دارد و در نقاط زلزله خیز این موضوع اهمیت بیشتری می یابد .  قرار گرفتن شهرضا جزو مناطق با خطر نسبی زیاد در مقابل زلزله اهمیت  استفاده از طرح مجری ذیصلاح برای افزایش کیفیت ساخت و ساز در اجرای ساختمان ها برای مردم را بیشتر می‌کند.

 با توجه به اجرای طرح "مجریان ذیصلاح" در شهرستان شهرضا گفتگویی با آقای مهندس مجید گلابگیر رییس نظام مهندسی شهرضا داشتیم که متن این گفتگو را در ادامه خواهید خواند.

آقای مهندس مجری ذیصلاح چه کسی است؟

بسم الله الرحمن الرحیم . عرض سلام و ادب دارم خدمت  شما و همکاران محترم و  همینطور سلام می کنم خدمت تمام مردم شریف شهرضا.

مجری ذیصلاح نماینده فنی صاحب کار در اجرای ساختمان ها و پاسخگوی مراحل اجرای کار به ناظران و دیگر مراجع کنترل ساختمان است. به بیان دیگر عملیات اجرای ساختمان باید توسط شخص حقیقی یا حقوقی انجام شود که از مراجع ذیربط صلاحیت اجرای ساختمان را دریافت کرده باشد.

آیا استفاده از مجریان ذیصلاح در ساختمان سازی الزامی است؟

بله طبق ماده ۷ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که در تمام کشور لازم الاجراست و مصوبه هیئت وزیران هم هست ، استفاده از مجری ذیصلاح الزامی است و شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان موظفند نام و مشخصات مجری را در پروانه ساختمان درج کنند.

چرا تاکنون این طرح درشهرضا اجرا نشده است؟

شایدبتوان گفت علت اجرانشدن این طرح نبودن اراده لازم و کافی در بعضی از مسئولان بوده .

الزامات ساختمان سازی در مباحث مقررات ملی ساختمان که برای شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه و نظام مهندسی لازم الاجراست، ارائه شده و فصل سوم از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که در سال ۸۴ ابلاغ شده مربوط به اجرای و قوانین مجری ذیصلاح  ساختمان است.

 دراستان اصفهان دیرتر از سایر استان ها این موضوع در دستور کار قرار گرفت اما در حال حاضر اداره راه و شهرسازی استان و نظام مهندسی استان و حتی استانداری اصفهان مصمم هستند که این موضوع اجرایی شود.

چه کسانی می توانند مجری ذی صلاح باشند؟

مهندسان معمار و عمران ، کاردان‌ها و دیپلمه های فنی ، معماران تجربی مجریان انبوه ساز مسکن مجریان حقوقی همه می توانند مجری ذیصلاح باشند. البته تمامی این افراد حقیقی یا حقوقی باید از اداره راه و شهرسازی استان با گذراندن دوره‌های آموزشی لازم و قبولی در آزمون مربوطه پروانه صلاحیت اجرا دریافت کنند.

الزامی شدن مجری ذیصلاح در ساختمان ها چه نفعی برای مردم دارد؟

بزرگترین هزینه در سبد هزینه های خانواده هزینه مسکن است. هزینه خرید مسکن از پس اندازهای یک خانواده طی سال‌های طولانی تامین می‌شود و مردم حق دارند کالایی را که برای خریدش سال ها رنج و سختی تحمل کردند با کیفیت باشد. مردم در حال حاضر همان هزینه را پرداخت می‌کنند اما اغلب محصول با کیفیتی را خریداری نمی کنند. از طرفی ساختمان ها سرمایه ملی محسوب می شود و اگر ما بتوانیم طول عمر مفید ساختمان ها را که فعلا در کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته خیلی کم است افزایش بدهیم کمک بزرگی به حفظ سرمایه ملی کرده‌ایم. مضافا اینکه قرار گرفتن شهرضا جزء مناطق با خطر نسبی زیاد در مقابل زلزله منافع استفاده از مجری ذیصلاح در اجرای ساختمان ها برای مردم را بیشتر روشن می‌کند.

آیا از نظر مالی اجرای این طرح افزایش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت؟

صراحتا جواب می دهم خیر .

با اجرای این طرح صرفا مالک یا سازنده را موظف به استفاده از مصالح مرغوب و دارای استاندارد و مجری را موظف به استفاده از نیروی کار مجرب و دارای صلاحیت و اجرای کلیه جزییات مقررات ملی می کند که در کل به دلیل بالا بردن عمر مفید ساختمان باعث صرفه جویی در دراز مدت و به دلیل استفاده از استادکاران مجرب باعث جلوگیری از هدر رفت مصالح می شود .

نحوه انتخاب مجری ذیصلاح  و تعهدات مجری چگونه است ؟

کارفرما می تواند از بین ده ها نفر مجری دارای صلاحیت (مجری ذیصلاح ) پس از بررسی کلیه جوانب اعم  از اقتصادی و غیره  یک نفر را به دلخواه انتخاب و قرار داد اجرای ساختمان منعقد  و به نظام مهندسی و مرجع صدور پروانه ارائه کند که در برابر این قرارداد مجری موظف به اجرای ساختمان با رعایت کلیه قوانین ساختمان سازی اعم از کیفیت و ایمنی حین انجام کار  و ملزم به ارائه ضمانت نامه  مورد قبول مطابق قانون برای تضمین کیفیت ساختمان در زمان بهره برداری است .

تاکنون چه اقداماتی برای آماده سازی بستر مناسب جهت اجرای این طرح انجام دادید و از چه زمانی  این طرح شروع می شود؟

سال گذشته در جلسه ای که در فرمانداری با حضور فرماندار محترم ، شهردارمحترم ، تعدادی از اعضای محترم  شورای شهر، اتاق اصناف و اتحادیه معمار و بنا بر گزار شد این بحث را مطرح کردیم و کل ماده ۷ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان را که مربوط به اجرای ساختمان است را  خدمت اعضای جلسه ارائه کردیم . در سال جاری هم با فرماندار محترم و شهردار محترم و معاونان محترم شهرداری و همین‌طور اتحادیه معمار و بنا این موضوع مطرح شد. همچنین کلاس های آموزشی با همکاری مرکز آموزش فنی و حرفه ای و اتاق اصناف و نظام مهندسی برگزار کردیم که حدود 150 نفر از استادکاران شهرضا موفق به اخذ گواهینامه مهارت درجه یک از سازمان  فنی و حرفه ای شدند .در حال حاضر هم تعداد زیادی از معماران تجربی در حال آموزش جهت اخذ مدرک مجری ذیصلاح  هستند و کلاس های آن هم در محل نظام مهندسی شهرضا برگزار می شود و پس از اخذ صلاحیت اجرا از راه و شهرسازی استان به عنوان مجری ذیصلاح می‌توانند فعالیت کنند و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

در حال حاضر  برای ساختمان های گروه "ج" و"د"  الزامی هست  و در مراحل بعد ساختمان های گروه ب و الف هم اجرایی می شود.

به نظر شما مخالفان این طرح چه کسانی هستند و عمده دلایل مخالفت آن ها چیست؟

به طور کلی اغلب در مقابل اجرای قوانین، دستور العمل ها، شیوه نامه ها و  با هر طرح جدیدی مخالفت هایی هم وجود دارد اما آنچه مهم است جنس این مخالفت ها ست  که در مورد بحث مجریان ذیصلاح انگیزه مخالفت‌ها اندیشه‌های سوداگرانه عده‌ای در بخش مسکن است. ما در نظام مهندسی به دنبال افزایش کیفیت ساخت و ساز هستیم اما عده‌ای از ساخت و ساز صرفاً به دنبال منافع مالی بیشتر هستند و بدیهی است که این دو نگرش هم سو و  هم جهت نخواهند شد مگر با فرهنگ سازی و اجرای قانون .

در پایان اگر مطلبی مد نظر شما هست بفرمایید.

ضمن تشکر و قدر دانی از زحمات شما  و همکارانتان در اطلاع رسانی به موقع و کامل این  خبر به اطلاع کلیه همشهریان عزیز می رسانم من و همکارانم در مجموعه مدیریت دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی شهرضا روز های پنج شنبه از ساعت 8 لغایت 13 در خدمت همشهریان عزیز  جهت راهنمایی و شفاف سازی طرح مجریان ذیصلاح هستیم .

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang