کد خبر : 175085 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jan 17 2019 10:09AM - 1397/10/27
0 نفر 0 نفر

محله های قدیمی شهرضا:

محله خندق (پا درختی)

سیناخبر- این محله از جمله محلات قدیمی شهرضاست.

محله خندق (پا درختی)

 به گزارش سیناخبرقرار گرفتن این محله در کنار خندقی که در گذشته در این بخش وجود داشته این نام را برای آن به همراه آورده است. این محله در غرب محله علیا واقع شده است. در حال حاضر بخشی از جنوب محله حصورآباد که در جنوب خیابان صاحب‌الزمان(عج) قرار دارد جزو محدوده خندق به حساب می‌آید.

 

قسمتی از محله دست قمشه

این محله نام خود را از زمین‌های زراعی گرفته است. محله دست قمشه از جنوب به محله آقا، از شرق به محله عرش آباد و موغان و از شمال به محله رشکنه محدود می‌شود. بخش غربی این محله را ساخت و سازهای زمین‌های فضل آباد تشکیل می‌دهد.

قسمتی از این محله که به نام کوچه باغ بزرگ در محدوده محله آقا قرار داشته در همان اوایل ساخت شده و جزو محلات قدیمی شهر که در درون حصار قرار داشته به حساب می‌آید. اما قسمت اعظم آن در زمان فروریختن باروی شهر و در مراحل بعدی توسعه، مورد ساخت و ساز قرار گرفته است. چون آب قنات در این قسمت از شهر به دست مردم می‌رسیده به دست قمشه معروف شده است.

امروزه بر اثر احداث خیابان حکیم الهی، بخشی از این محله تخریب شده است. این محلات قدیمی هم اکنون نیز وجود دارند اما بر اثر تعریض بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌ها، خیابان‌کشی‌های جدید، تعمیر و حتی بازسازی بسیاری از منازل، محدوده محلات عموما قابل تشخیص نبوده و حتی بعضی از ساکنان آن نیز جابه جا شده و به محل های دیگر نقل مکان کرده‌اند.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang