کد خبر : 144515 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Oct 24 2018 11:02AM - 2018/10/24
0 نفر 0 نفر

مفاخر:

‍ حجت الاسلام والمسلمین حاج نصرالله زارعان

سیناخبر- حجت‌الاسلام والمسلمین حاج نصرالله زارعان (استاد بسیاری از اساتید و دانشمندان عصر حاضر شهرضا) متخلص به لقایی، سال 1279 شمسی( 1319 قمری) در روستای موسی‌آباد شهرضا دیده به جهان گشود.

‍ حجت الاسلام والمسلمین حاج نصرالله زارعان

به گزارش سیناخبروی پس از سپری شدن دوران کودکی، مقدمات ادب فارسی و عربی را محضر پدرش ملامحمد (که از روحانیون آزاده و ملایان وارسته آن دیار بود) به پایان برد و سپس علوم عالی، ریاضیات، نجوم، فلسفه، حکمت و منطق را نزد اساتید بزرگوار آن زمان، آقا سید محمد کاظم نایینی، شیخ ابوالقاسم دهاقانی و ملاشکرالله رضوانی دهاقانی فرا گرفت.

 سپس رهسپار نجف اشرف شد و محضر آیت‌الله‌ العظمی سید ابوالحسن اصفهانی را درک کرد و فقه و فلسفه را در مکتب این بزرگوار به پایان رساند و از مکارم اخلاق الهی و فیوضات علمی آن دانشمند عالی‌قدر بهره‌های فراوان برد.

این مرحوم که از حافظه و ذوقی سرشار بهره‌مند بود و گنجینه ذخار او از عمده قرآن کریم، بیش از شش هزار حدیث، کلیات سعدی، دیوان حافظ، بخشی از مثنوی مولانا، و حدود سیصد قصیده از شعرای عرب لبریز بود خود نیز اشعار زیبایی سروده و «لقایی» تخلص می‌نمود.

هنگامی‌که حوزه علمیه شهرضا به طور رسمی تأسیس شد مدیریت مدرسه علمیه حسینیه سادات و تدریس در آن را تا سال 1335 شمسی عهده‌دار بود و در همان سال اقدام به تأسیس مدرسه علمیه اقدمیه شهرضا نمود.

از این استاد والا مقام جدای از قرآن استخاره‌ای که هنوز هم مورد استفاده بسیاری از مؤمنین است، چند کتاب با عناوین  منورالقلوب در شرح حال و زندگانی خمسه‌النجباء، ( در دو جلد که جلد 2 آن از زندگانی امام سجاد تا امام زمان(ع) هنوز به چاپ نرسیده است)، جوامع‌المکارم(در اخلاق) و دیوان لقایی(اشعاری نغز و زیبا در موضوعات مختلف دینی) به یادگار مانده است.

آفتاب عمر پرمایه این پیر پیمانه‌شکن سر انجام ، 4آذر سال 1366 شمسی( 13ربیع‌الثانی 1407 قمری) در غروبی جاوید فرو خفت و پیکرش در قبرستان امامزاده شاهرضا (ع) به خاک سپرده شد.

منبع: حجت الاسلام سید مهدی میرمسیب

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang