کد خبر : 133721 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jul 18 2018 11:11AM - 2018/07/18
0 نفر 1 نفر

در پرتو ستارگان

شهید حاج محمدعلی زمانی

سیناخبر- شهید محمد علی زمانی فرزند حسن در تاریخ 1323/03/22 در شهرستان شهرضا در بین خانواده‌ای متدین و زحمتکش به دنیا آمد.

شهید حاج محمدعلی زمانی

به گزارش سیناخبر شهید زمانی از ابتدا بچه بسیار آرام و خوش اخلاقی بود و به کسی آزار نمی‌رساند.

 پس از سربازی به دانشسرای عالی راه یافت و فوق دیپلم گرفت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد و معلم روستا شد.

شهید زمانی با آموزش کلاس اول تدریس را شروع کرد و تا ریاست آموزش و پرورش دهاقان، آران و بیدگل و سپس ریاست آموزش و پرورش شهرضا پیش رفت.

 او علاوه بر این که خود به طور مرتب از ابتدای جنگ تا زمان شهادت در جبهه‌ها رفت و آمد می‌کرد، تعداد زیادی از دانش آموزان و معلمان و دبیران را تشویق به رفتن به جبهه کرد.

شهید زمانی بنیانگذار انجمن اسلامی فرهنگیان شهرضا و صندوق قرض الحسنه فرهنگیان شهرضا بود. از ویزگیهای شهید کمک به مستمندان و نیازمندان بود و هزینه زندگی چند خانواده بی سرپرست که در محله آنها زندگی می‌کردند را پرداخت می‌کرد، روزهای تعطیل به روستا رفته و با کمک چند نفر مشغول ساختن خانه برای روستائیان نیازمند می‌شد.

او بی ریا و فروتن بود و در هر پست و مقامی بود درست انجام وظیفه می‌کرد و در زمان معلمی همیشه قبل از سایر همکاران در محل کار حاضر می‌شد. شهید زمانی دومین شهید خانواده بود که بعد از عبدالرحیم شهید شد.

درآغاز انقلاب در ترتیب دادن تظاهرات و راهپیمائی ها علیه رژیم شاه و همچنین توزیع بیانیه‌ها و نوار سخنرانی های حضرت امام نقش موثری داشت.

شهید زمانی معلمی مخلص، مدیری با سیاست و پدری مهربان برای فرزندان خود بود و برای همکاران چون برادری بزرگتر بود. شبی نبود که تا صبح بخوابد و همیشه شبها را دو سه ساعت به عبادت شبانه مشغول می‌شد. سرانجام این انسان وارسته در اثر ترکش خمپاره به تمام بدن در شلمچه در تاریخ 1367/04/23 ندای حق را لبیک گفت و به شهادت رسید و پیکر پاکش پس از تشییع در گلستان شهدای شهرضا آرام گرفت.

فرازی از وصیت نامه شهید حاج محمدعلی زمانی

همه شما را سفارش می‌کنم به تقوای الهی و انتظار دارم شما خط سرخ شهادت را پیام آور باشید و دست از این ماه تابان واسلام و پاسداران واقعی امام برندارید.

خدا را سپاس می‌گویم و از او می‌خواهم که اخلاص را با من عجین گرداند و شهادت را نصیب من گرداند .

تا آنجا که من اطلاع دارم شهادت تصادفی نیست بلکه لیاقت و سعادتی است بزرگ که نصیب همه کس نمی‌شود و این دنیا محل امتحان است و ما برای امتحان آفریده شده‌ایم.

 خوشا به حال کسی که از امتحان الهی پیروز بیرون بیاید، خوشا به حال شهدا و خانواده آن ها.

 ای دوستان، من با ایمانی که به خدا و روز قیامت داشتم وظیفه شرعی خود دانستم که پا در عرصه جهاد بگذارم. خدایا ناامید نیستم من در خود لیاقت شهادت را نمی‌بینم ولی آگاهم که تو توبه پذیر هستی.

اول وصیتم به فرزندانم می‌باشد که پس از آگاهی و رشد کامل اول راه خدا را با تحقیق وکامل انتخاب و با یک بینش صحیح و جهان بینی درست اسلام را بررسی نموده و پس از تشخیص این که اسلام کامل ترین ادیان است مکتب خود را پیروی کنند و بدانند که به غیر اسلام دینی در نزد خدا پذیرفته نیست و فکر کنند که خدا چه فرموده و چه تکلیفی تعیین کرده است.

سعی کنند در زندگی افکارشان همیشه معنوی بوده و در مادیات وارد نشوند و در همه احوال فقط برای رضای خدا و در راه او و برای رسیدن به حق تعالی قدم بردارند و همیشه برای انتخاب راه خود از اولیاء الهی اطاعت نمایند و قرآن را سرمشق خویش قرار دهند و برای پیام رسانی خون شهید خود را آماده کنند.

و اما وصیتم به دوستان و اعضای انجمن اسلامی فرهنگیان اینست که برادران هم رزم و هم سنگر بدانید و آگاه باشید که شهیدان از تمام حسرت ها و دردها و رنج های دنیا مفارقت یافتند اما تکلیف را بر شما زیاد و سنگین نمودند، بر شماست که پیام خون آن ها را به جهانیان برسانید و از هر قطره خون آن ها پاسداری نمائید که اگر غفلت نمودید مورد مواخذه خدا و آن ها قرار خواهید گرفت . بدیهی است که هرکس در راه خدا گامی بردارد آماج تهمتها و افتراها قرار خواهد گرفت که این خود امتحانی است بس سنگین ، امید است از این امتحان سرافراز و روسفید بیرون آئید.

وصیت من به همسرم: شما در هر زمانی بهانه مرا کردی به فکر شهربانو همسر امام حسین (ع) باش و به یاد همسران شهدا باش که فرزندان آن ها نیمه های شب سراغ پدر را می‌گیرند و مادر جوابی برای گفتن ندارد و فرزندانم هروقت بهانه پدر کردند به یاد یتیمان امام حسین (ع)  باشند.

منبع: معاونت فرهنگی بنیادشهید وامورایثارگران شهرستان شهرضا

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات

سیدحسن میری

2018/07/16

درود و سپاس البته سومین شهید بودندوساخت تالار فجرشهرضاکه بیش از 30 سال هست نگین جلسات و گردهمایی ها و برگزاری جنگ های شادی در شهرضا میباشد به همت ایشان انجام گرفت که در مقطع زمانی زیادی سینمای شهر هم بود. افسوس که امروزه بسیارجناحی عمل میکنند و یکدست نیستند.

Designed and Powerd by Afrang