کد خبر : 133578 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jun 27 2018 12:34PM - 2018/06/27
0 نفر 0 نفر

پروفسورذبیح‌الله رضایی

سیناخبر- پروفسورذبیح‌الله رضایی در سال ۱۳۳۲ در شهرضا زاده شد.

پروفسورذبیح‌الله رضایی

به گزارش سیناخبر پروفسوررضایی تحصیلات خود را تا دبیرستان در زادگاهش ادامه داد و برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه به اصفهان رفت.

سپس به تهران رفت و مدرک کارشناسی خود را از مؤسسه عالی حسابداری گرفت.

وی در آگوست ۱۹۷۸ به آمریکا مهاجرت کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت بازرگانی (گرایش حسابداری) از دانشگاه تارلتون (استفنویل، تگزاس) گرفت و پس از آن نیز به دانشگاه می‌سی‌سی‌پی (آکسفورد، می‌سی‌سی‌پی) رفت و موفق به دریافت درجه دکتری حسابداری از آن دانشگاه شد.

این دانشمند سرشناس حسابداری نزدیک به سه دهه است که در دانشگاه‌های آمریکا و جهان به تدریس حسابداری، حسابرسی، راهبری شرکتی و اخلاق حرفه‌ای اشتغال دارد.

 وی هم اکنون پروفسور حسابداری و صاحب کرسی عالی تامسون هیل دانشگاه ممفیس (تنسی، آمریکا) است.

ذبیح‌الله رضایی به اعتبار جایگاه دانشگاهی موثقی که در دانشگاه‌های آمریکا دارد با نهادهای حسابداری و حسابرسی تأثیرگذاری همکاری داشته‌است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    دبیر بخش حسابداری دادگاهی و بازرسی (FIA) انجمن حسابداری آمریکا (AAA) (هم اکنون)

    عضویت در گروه رایزنی دائمی (SAG) هیئت نظارت بر حسابداری شرکت‌های عام (PCAOB) عالی‌ترین نهاد ناظر بر حسابداری عمومی -Public Accounting- در آمریکا

ذبیح‌الله رضایی در کنار کارهای دانشگاهی و پژوهشی به انجام کارهای حرفه‌ای حسابداری و حسابرسی نیز توجه داشته‌است. در این راستا، موفق به دریافت ۱۰ گواهی‌نامه حرفه‌ای از معتبرترین نهادهای بین‌المللی شده‌است.

ذبیح‌الله رضایی ۸ کتاب مختلف در زمینه حسابرسی در آمریکا تألیف کرده‌است. از نظر او دستورالعمل‌هایی که در این رابطه در کشور وجود دارد با مکانیزم‌های کشوری مانند آمریکا تفاوت دارد زیراسرمایه آن کشور بالا بوده و هدف از بکارگیری از نظام حاکمیت شرکتی ایجاد تعادل بین انگیزه مدیران و درخواست سرمایه‌گذاران است.

عناوین مهم‌ترین کتاب‌های ذبیح‌الله رضایی که توسط معتبرترین ناشران بین‌المللی منتشر شده‌اند عبارتند از:

    Financial Institutions, Valuations, Mergers, and Acquisitions: The Fair Value Approach؛ ۴۵۶ صفحه؛ انتشارات وایلی؛ ۱۵ مارس ۲۰۰۱ (چاپ دوم)

    Financial Services Firms: Governance, regulations, Valuations, Mergers and Acquisitions؛ ۵۵۵ صفحه؛ انتشارات وایلی؛ ۹ اوت ۲۰۱۱ (چاپ سوم)

    Financial Statement Fraud: Prevention and Detection؛ ۲۵۶ صفحه؛ انتشارات وایلی؛ مارس ۲۰۰۲ (چاپ اول)

    Corporate Governance and Business Ethics؛ ۳۰۰ صفحه؛ انتشارات جان وایلی اند سانز؛ 2008

    Corporate Governance Post-Sarbanes-Oxley: Regulations, Requirements, and Integrated Processes؛ ۵۶۰ صفحه؛ انتشارات وایلی؛ ۱۳ اوت ۲۰۰۷ (چاپ اول)

    Audit Committee Oversight Effectiveness Post-Sarbanes-Oxley Act؛ انتشارات تکس منیجمنت؛ 2006

    Corporate Sustainability: Integrating Performance and Reporting؛ ۳۱۶ صفحه؛ انتشارات وایلی؛ ۶ نوامبر ۲۰۱۲ (چاپ اول)

    3rd edition; U.S. Master Auditing Guide؛ چاپ سوم

 وی بیش از ۲۰۰ عنوان مقاله در مجلات معتبر دانشگاهی و حرفه‌ای بین‌المللی و بیش از ۲۱۰ سخن‌رانی در همایش‌های معتبر بین‌المللی داشته است.

        منبع: سایت ویکی پدیا

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang