کد خبر : 103280 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : May 16 2018 11:34AM - 2018/05/16
0 نفر 0 نفر

مفاخر:

مرحوم آیت الله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپور

سیناخبر- مرحوم آیت الله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپور فروردين ماه سال 1319 شمسى در شهرضا در خانواده‌اى متدين و مذهبى به دنيا آمد.

مرحوم آیت الله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپور

به گزارش سیناخبر وی از اولين موقعى كه مدرسه حسينيه سادات در شهرضا داير شد به آنجا رفت و دروس حوزوى را شروع و ابتدا خدمت مرحوم حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا فضل‌الله حجازى و مدتى هم خدمت مرحوم حجت‌الاسلام حاج شيخ عبدالعلى بهارى.🍃 مشغول تحصيل شد.

مرحوم آیت الله حاج شیخ قدرت‌الله صالحپور سال 1335 شمسى راهى حوزه شريفه قم و در مدرسه رضويه ساكن گشت و نزد اساتيد بزرگوار و عاليقدرى چون حاج شيخ رحمت‌الله فشاركى، حاج شيخ محمدتقى ستوده و مرحوم سلطانى طباطبایى و حاج شيخ مصطفى اعتمادى ادامه تحصيل داد و از سال 1340 شمسى مسافرت‌هاى تبليغى خويش را آغاز کرد.

آیت الله صالحپورسال 1345 به اصفهان مهاجرت و ضمن خطابه و منبر به اقامه جماعت در يكى از مساجد پرداخت. با اينكه هميشه در اصفهان منبرهاى متعددى داشت ولى برای ترويج دين و ديانت و مذهب به روستاها هم اهميت مى‌داد تا اينكه سال 1354 شمسى به شهرضا آمد و خطابه و وعظ و منبر را ادامه داد و در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) «بيت العباس» شهرضا به اقامه جماعت پرداخت كه تا پایان عمر ادامه داشت.

آن مرحوم راجع به آثار قلمی خویش چنین می‌گوید: «از ابتداى ايام تحصيل آنچه را به ذهنم مى‌رسيد يادداشت مى‌كردم لذا چندين جلد كتاب در باب امامت و ولايت و ساير امور دينى به رشته تحرير در آورده‌ام كه يكى از آنها كتاب جذبه حقیقت یا ایدئولوژی ولایت است (که 29 ماه صفر 1399 قمرى برابر با 1358/11/8 شمسى پايان يافته و سال 1365 به شکلی بسیار نامرغوب منتشر شده) و اخیرا با ویرایش جدید و با عنوان خورشيد امامت و ولايت چاپ و منتشر شده است».(بر گرفته از مقدمه کتاب خورشید امامت و ولایت، ص13)

شرح زیارت جامعه کبیره در پنج جلد از دیگر آثار قلمی این خطیب تواناست که هنوز به زیور طبع آراسته نشده است.

از ویژگی‌های منحصر به فرد ایشان جدای از اینکه بسیار اهل دقت و مطالعه برای بیان مطالب در سخنرانی‌های خویش بود به گونه‌ای که جوانان بسیاری مجذوب ایشان شده و در بسیاری از سخنرانی‌های ایشان شرکت می‌کردند و از مطالب ارزنده‌ای که بیان می‌کرد استفاده کافی و وافی می‌بردند جمع آوری کتاب‌های خطی و چاپی بسیار زیاد و ارزنده‌ای است که خود کتابخانه بزرگ و منحصر به فردی را تشکیل داده و امید است به صورت کتابخانه‌ای عمومی درآید و در دسترس دانش پژوهان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی قرار گیرد و برای این بزرگوار باقیات‌الصالحاتی باقی بماند .

این خطیب توانمند سر انجام روز یکشنبه 18 فروردین ماه سال1392 شمسی( 26 جمادی الثانی 1434 قمری) دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار حق شتافت و در صحن علمای امامزاده شاهرضا(ع) شهرضا آرام گرفت./  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی میرمسیب

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang