کد خبر : 103026 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Apr 16 2018 8:38AM - 2018/04/16
0 نفر 0 نفر

نگرانی مردم روستاهای شهرستان شهرضا از نبود پزشک متخصص در روستاها

سیناخبر- کمبود پزشک متخصص در روستاهای شهرستان شهرضا و شهر منظریه مشکلاتی را برای مردم به‌وجود آورده و سبب نگرانی و سرگردانی آنان شده است.

نگرانی مردم روستاهای شهرستان شهرضا از نبود پزشک متخصص در روستاها

به گزارش سیناخبربرطرف کردن مشکلات و محرومیت‌های مردم در حوزه بهداشت و درمان یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم به شمار می‌رود که در این زمینه طرح تحول نظام سلامت از 15 اردیبهشت ماه سال 93 به عنوان یکی از برجسته‌ترین فعالیت‌های دولت در سطح کشور اجرا شد که به نوبه خود اقدامی مهم و اثرگذار است.

کمبود پزشک متخصص در روستاهای شهرستان شهرضا و شهر منظریه مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده و سبب نگرانی و سرگردانی آنان شده است، این کمبود پزشک سلامتی بیماران را تهدید می‌کند.

از آنجا که تأمین پزشک در مراکز درمانی یکی از نیازهای ابتدایی هر مرکز جمعیتی است اما از اسفندماه سال گذشته روستاهای شهرستان شهرضا و شهر منظریه از وجود پزشک عمومی بی‌بهره‌اند که این امر سبب شده اهالی روستا برای درمان به شهرضا مراجعه کنند.

شهردار شهر منظریه با انتقاد از عدم وجود پزشک عمومی در مراکز بهداشتی و درمانی شهر منظریه اظهار داشت: از اسفند سال گذشته تاکنون مراکز بهداشتی درمانی شهر منظریه فاقد پزشک عمومی به صورت منظم است که این امر نارضایتی مردم را در پی داشته است.

سید علی مرتضوی افزود: تاکنون چندین بار با مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا در این مورد رایزنی‌هایی انجام داده‌ایم ولی مشکل برطرف نشده است.

وی گفت: پزشکان عمومی طرح پزشک خانواده کمی حقوق و مزایا، الزام به حضور در دو شیفت کاری و بی‌نظمی در پرداخت حقوق‌ را از جمله دلایل اصلی عدم تمایل به عقد قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان می‌دانند که این امر مستلزم بازنگری اساسی در طرح پزشک خانواده توسط دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان در این حوزه است.

 

شهردار شهر منظریه تصریح کرد: بر اساس اخبار واصله بیش از نیمی از مراکز روستایی شهرستان شهرضا و بیشتر روستاهای منتهی به جاده شیراز از ابتدای امسال پزشک ندارند و پزشکان طرح پزشک خانواده پس از اتمام قرارداد حاضر به عقد قرارداد جدید با این شرایط نیستند که برطرف کردن این مسئله نیازمند عزم جدی مسئولان شهرستانی و استانی در حوزه بهداشت و درمان است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به این معضل، بیان کرد: شهرضا از نظر تعداد و حضور پزشک عمومی در وضعیت خوبی نیست این مشکل باید از سوی مسئولان شهرستان با مکاتبه با استانداری و دانشگاه علوم پزشکی برطرف شود.

حجت‌الله تنهایی با اشاره به اینکه بیشتر روستاهای مسیر جاده شیراز بدون پزشک هستند و با کمبود پزشک در پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی روبه‌رو هستیم، گفت: کمبود پزشک عمومی و متخصص در مناطق روستایی و محروم یکی از جدی‌ترین چالش‌های حوزه سلامت است که زمان طولانی برای رسیدن به ایده‌آل و تأمین پزشک در این مناطق نیاز داریم.

رئیس بیمه سلامت شهرضا درباره کمبود پزشک عمومی در روستاهای شهرستان شهرضا گفت: کمبود پزشک عمومی در روستاهای شهرستان از اسفندماه بحرانی شد و در مرکز منظریه و اسفه‌سالار پزشک خانواده نداشته‌ایم.

سید مجتبی صالح با بیان این‌که کمبود پزشک عمومی سبب نارضایتی مردم شده است، افزود: باید پزشک عمومی برای روستاهای شهرستان شهرضا تأمین شود و پزشک به صورت دائمی در مراکز بهداشتی روستاها مستقر شود.

وی با بیان اینکه کمبود پزشک عمومی در روستاهای شهرضا، سبب ایجاد اختلال در برنامه‌های بیمه سلامت شده است، بیان کرد: نظارت و پایش عملکرد تیم پزشک خانواده در مناطق روستایی و شهر زیر 20 هزار نفر جمعیت منظریه برعهده بیمه سلامت است.

 

رئیس بیمه سلامت شهرضا تصریح کرد: پرداخت حق‌الزحمه تیم پزشک خانواده منوط به حضور دائم پزشک و کادر بهداشتی درمانی و رعایت استانداردهای تعیین شده است و عدم حضور پزشک به طور مداوم در مراکز سلامت سبب ایجاد اختلال در ارائه خدمات و ثبت پرونده‌های سلامت می‌شود.

وی اظهار داشت: در ماه‌های گذشته به ویژه از اسفند ماه 96 به دلیل عدم حضور پزشک خانواده و خدمات ناقص بهداشتی، درمانی سبب نارضایتی بین ساکنان روستاهای شهرستان شهرضا شده است.

صالح خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ادامه وضع موجود و افزایش میزان رضایتمندی ساکنان این مناطق ضروری است هر چه سریع‌تر نسبت به تخصیص پزشک خانواده برای این مناطق از طریق پیگیری شبکه بهداشت و درمان و حمایت فرمانداری انجام شود.

محمد حسین داراب معاون فرماندار شهرضا با بیان این‌که سلامت بستر همه فعالیت‌ها است گفت: کمبود پزشک عمومی با همه خدماتی که شهرضا می‌دهد شایسته این مردم نیست و باید با دانشگاه علوم پزشکی و استانداری برای برطرف کردن این معضل مکاتبه کرد.

یکی از روستائیان با ابراز نگرانی از کمبود پزشک در روستاها گفت: رفت و آمد به شهرستان شهرضا و مراجعه به پزشکان متخصص و عمومی بسیار دشوار است و علاوه بر صرف هزینه، سبب اتلاف وقت نیز می‌شود.

 وی بیان کرد: نبود پزشک عمومی به تعداد کافی در مراکز درمانی مشکلات درمانی را دو چندان کرده است، علاوه براینکه طول درمان بیماران افزایش یافته، هزینه‌های زیادی را نیز بر دوش خانواده بیماران تحمیل می‌کند./ تسنیم

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang