کد خبر : 218212 دسته : ورزشی
تاریخ انتشار : Oct 11 2020 9:31AM - 1399/07/20
1 نفر 0 نفر

پاورلیفتینگ یا وزنه برداری قدرتی، ورزشی مهیج و زیبا است

سیناخبر- قهرمان پاورلیفتینگ شهرضا گفت: پاورلیفتینگ یک ورزش مهیج و زیباست که البته تنها دلیل این که این ورزش کمتر شناخته شده تلویزیونی نبودن این رشته هست.

پاورلیفتینگ یا وزنه برداری قدرتی، ورزشی مهیج و زیبا است

پاورلیفتینگ یا وزنه‌برداری قدرتی یک ورزش قدرتی اســت کــه شباهت‌هایی با ورزش وزنه‌برداری دارد. هر دو شامل بلند کردن وزنه در سه تلاش هستند.

پاورلیفتینگ از ورزشی بــه نام odd lifts اقتباس شده‌اســت کــه آن هم شـامل سه نوبت برای ثبت بــهترین وزنه ولی شامل رویدادهای بیشتری بوده کــه سرانجام بــه پاورلیفتینگ امروزی تبدیل شده کــه بــه ترتیـب شـامل سه حرکت اسکوات، دِدلیفت و پرس سینه اســت.

پاورلیفتینگ می‌تواند با تجهیزات یا بدون تجهیزات اجرا شود.

 پاورلیفتینگ سبک بدون تجهیزات بــه عنوان پاورلیفتـینگ «کلاسیک» شناخته می‌شود. در صورتـی کــه از تجهـیزات مخـصوص اســتفاده شود، پاورلیفتیـنگ با لوازم نامیده می‌شـود. این تجهیزات شامل سوت اسکوات، سوت سـینه و زانوبند اســت.

مصاحبه ای با یکی از قهرمانان این رشته در شهرضا داریم که در ادامه می خوانید.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

اینجانب علیرضا رضایی متولد 1367 در شهر ونک هستم و الان سی ساله که در شهرضا زندگی می کنم.

در چه رشته ورزشی فعالیت می کنید و از چه زمانی این ورزش را شروع کردید؟

در رشته پاورلیفتینگ فعالیت دارم و از اواخر سال 83 وارد رشته بدنسازی شدم و از همان ابتدای سال 84 وارد رشته پاورلیفتینگ شدم.

 تا سال 88 در مسابقات استانی و شهرستان شرکت می کردم چون کسی طی این چهار سال برای اعزام به مسابقات کشوری جدی نبود از مسابقات کشوری همیشه دور بودم تا اینکه جناب مرتضی جانقربان به طور جدی از همین سالها بود که یک پشتیبان خوب برای توسعه ورزش و ورزشکار شد.

رشته ورزشی دیگری را هم دنبال کرده اید؟

قبلا به ورزش کشتی آزاد می پرداختم که در کنار آن به بدنسازی روی آوردم که به دلیل علاقه ای که به پاورلیفتینگ پیدا کردم کشتی را ترک کردم.

کمی درباره این رشته توضیح دهید.

پاورلیفتینگ یک ورزش مهیج و زیباست که البته تنها دلیل این که این ورزش کمتر شناخته شده تلویزیونی نبودن این رشته هست، چون اگر تلویزیونی بود به نظر من خیلی از وزنه برداری جذاب تر بود و قطعا اگر تلویزیونی بود مردم آشنایی بیشتری با آن داشتند و از ابتدا می فهمیدند چه سبکی معتبر است و وارد سبکهای فیک نمی شدند.

تناژ وزنه یک ورزشکار در میدان معتبر مشخص بود و کسی که یک وزنه زن در رتبه پایین بود با یه ورزشکار درجه یک برابر محسوب نمی شد و در هر محله ای چندین قهرمان کشور و بین المللی وجود نداشت!

مثل وزنه برداری که اکثرا می دانند در رده وزنی ها تناژ وزنه میزانش چقدره.

معتبر ترین سبک در پاورلیفتینگ جهان ای پی اف می باشد که البته به گفته همه کسانی که واقعا عاشق این ورزش هستند ای پی اف سبک نیست خود خود پاورلیفتینگ واقعی است.

امیدوارم این رشته از وجود مهندس فرشید سلطانی رییس فدراسیون پاورلیفتینگ آسیا بهترین بهره را ببرد و جایگاه بهتری در ایران پیدا کند.

 البته در طی این چند سال ریاست ایشان، جز سنگ اندازی فدراسیون بدنسازی و کسانی که منافع برایشان مهم بوده چیزی نصیب عاشقان این رشته نشده، امیدوارم این مساله یک روز حل شود.

تاکنون چه مقام هایی در سطح کشوری و بین المللی کسب کرده اید؟

بنده از همان ابتدای سال 88 که وارد مسابقات کشوری شدم در استان کرمانشاه عنوان سوم را کسب کردم و تا آخرین مسابقه کشوری که برگزار شده حتی در چند مسابقه پرس سینه شرکت کردم و در رده جوانان و بزرگسالان بیش از بیست قهرمانی کشور کسب کردم.

 سه سال اورال مسابقات بودم. در سال 2010 در مسابقات گلوبال فیلیپین که جناب جانقربان هم حضور داشتند، مقام اول پاورلیفتینگ و پرس سینه در رده جوانان در دسته 90 کیلوگرم را کسب کردم.

در سال 2013 در مسابقات پاورلیفتینگ آسیا که در ایران  شهر اهواز بود شرکت کردم و در دسته 93 کیلوگرم بزرگسالان مقام اول را به دست آوردم.

در سال 2015 در مسابقات آسیا و اقیانوسیه در کشور ازبکستان حضور داشتم و مقام اول دسته 105 کیلوگرم بزرگسالان را کسب کردم و رکورد اسکوات ایران با لوازم 385 کیلوگرم از سال 96 ،پرس سینه با لوازم با رکورد 252/5 از سال 93 و رکورد پرس سینه بدون لوازم به میزان 217/5  از سال 94 در دست خودم می باشد.

اولین مربی و مشوق شما چه کسی بود؟

اولین مربی بنده محمد صدری بود و بعدها تنها کسی که باعث رشد نه تنها من بلکه همه هم رشته ای هایم در شهرضا شد، کسی جز مرتضی جانقربان نیست و گردن همه ورزشکاران این شهر حق دارد و اگر جناب جانقربان نبودند خیلی ها پیشرفت نمی کردند و خیلی ها هم اصلا وارد این رشته نشده بودند.

امکانات ورزشی موجود در شهرضا را مناسب می دانید؟

به لطف جناب جانقربان چون که خودشان همیشه در این ورزش در میادین حضور داشتند در باشگاه سلاطین که متعلق به خود ایشان می باشد تمامی تجهیزاتی که یک پاورلیفتر نیاز دارد فراهم شده.

استقبال جوانان و نوجوانان از این رشته ورزشی چگونه است؟

شاید استقبال کنندگان مانند دیگر رشته ها زیاد نباشند ولی چون مربیان خوبی در این شهر حضور دارند همان تعداد کم اکثرا موفق  هستند و آینده داران این رشته می شوند.

مشکلات و مسایل مربوط به این رشته ورزشی در شهرضا چیست؟

مشکلات این شهر در رابطه با این رشته هزینه های ورزشکار می باشد که برای مسابقات بین المللی باید خودش متحمل شود.

یک خاطره تلخ یا شیرین از دوران ورزشی شما؟

خوشبختانه این ورزش همیشه برای من یاد آور خاطرات شیرین بوده و اگر تلخی هم داشته شیرینی خاطرات به کلی همه آنها را محو کرده.

حرف آخر شما با مخاطبان سیناخبر؟

ممنونم از این که برای اینجانب وقت صرف کردید و امیدوارم همیشه خوش و خرم و سلامت باشید.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang